Denník N

Ako čítať futbal: Podľa dát sme v Portugalsku zaostávali viac ako Luxembursko pri prehre 0:9. Dúbravka nás zachránil od debaklu

Martin Dúbravka pri jednom z mnohých zákrokov. Foto – TASR/Jaroslav Novák
Martin Dúbravka pri jednom z mnohých zákrokov. Foto – TASR/Jaroslav Novák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

xG.

Dve písmená znamenajúce štatistický údaj, ktorý z roka na rok pozná stále viac futbalových fanúšikov.

Vychádza z anglického expected goals (očakávané góly) a hovorí nám, ako by sa zápas mal skončiť, keby sme odbúrali faktor šťastia.

Poznáte to: váš tím celý zápas tlačí, má desať veľkých šancí, no žiadnu nepremení, nakoniec dostane gól po rohovom kope a prehrá 0:1. V tomto je futbal pekný a krutý zároveň.

Výsledok však v takomto prípade nezodpovedá obrazu hru ani kvalite výkonov. O tom viac vypovedá metrika xG, ktorá posudzuje, koľko gólov by „malo padnúť“ podľa kvality šancí.

Bez ohľadu na to, či ste štyrikrát minuli bránku o centimeter, brankár zázračne zachytal alebo útočníci zahadzovali nemožné.

Výsledok jednoducho môže klamať o priebehu hry.

Možno ste si po prehrách Luxemburska s Portugalskom 0:9 a 0:6 povedali, že sa len ukázalo, že Luxembursko je naďalej futbalovým trpaslíkom.

A po slovenskej prehre 2:3 v Portugalsku, že to napokon nebolo až také zlé – veď sme boli do poslednej chvíle v hre o bod.

Lenže xG ukazuje priam šokujúce čísla: ani Luxembursko pri oboch spomenutých prehrách nezaostávalo tak ako Slovensko v piatok.

Predtým, ako sa pustíme do detailnejšieho pohľadu, zdôraznime, že prehrať 2:3 je, pravdaže, oveľa lepšie než prehrať 0:9 a futbal sa naďalej hrá na góly a nie na xG.

Ako čítať futbal je nová rubrika, v ktorej sa pozeráme na futbal cez dáta. Texty v tejto rubrike vznikajú v spolupráci s analytikom Marekom Kabátom, ktorý pracuje pre dátovú spoločnosť StatsBomb.

V tomto texte vysvetlíme:

  • v čom Luxembursko pri prehre 0:9 zaostávalo menej než Slovensko pri prehre 2:3;
  • že Martin Dúbravka bol doteraz najväčšou oporou zo všetkých európskych brankárov v kvalifikácii;
  • že pre lepší výkon v 2. polčase bol kľúčový príchod Lászlóa Bénesa;
  • že nikto z nášho tímu sa nedokáže presadiť v priestore okolo šestnástky driblingom jeden proti jednému – túto schopnosť má na európskej úrovni len zranený Lukáš Haraslín;
  • ako Portugalci vypojili z hry Stanislava Lobotku a nútili nás k tomu, aby musel rozohrávať Denis Vavro.

Spravme si malú odbočku k minuloročným majstrovstvám sveta. Možno si ešte spomeniete na zápas Argentína – Saudská Arábia.

Argentína celý zápas dominovala, no prehrala 1:2. Hovorilo sa vtedy o obrovskom šťastí Saudskej Arábie, pretože podľa kvality šancí mala dať Argentína 2,23 gólu, kým Saudská Arábia len 0,14 gólu.

Tento príklad spomíname preto, lebo xG 2,23 je na top úrovni vysoké číslo.

Luxemburčania na Portugalcov naozaj nemali – svedčí o tom aj xG. Kým Portugalci mali šance na 3,57 gólu, Luxemburčania na 0,27 gólu.

Zápas sa skončil až 9:0 pre kombináciu zriedkavých faktorov: Portugalčania boli až mimoriadne efektívni a Luxembursku slabo zachytal brankár.

Teraz sa podržte – prichádza informácia, aké xG mali Portugalci proti nám:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ako čítať futbal

Futbal

futbalová reprezentácia

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie