➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Víťazom týždňa je Martin Dúbravka, porazeným NHL.

Športový newsfilter vychádza vždy v pondelok ráno a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.

Autorom prvého bodu je Michal Červený, druhého Štefan Bugan, tretieho Jana Sedláková a štvrtého Pavol Kliment.

1. Calzonaball

Keď futbalový tím hrá moderný agresívny futbal s vysunutou obrannou líniou, má to svoje výhody aj nevýhody. Výhoda je, že súpera dostáva pod tlak v priestoroch, kde je najzraniteľnejší, čím sa zvyšuje šanca na strelenie gólu.

Nevýhoda je, že ak pressing nefunguje, no línia je stále vysoko, vznikajú obrovské diery a hlavne pre kombinačne zdatných súperov je veľmi jednoduché dostať sa k bránke.

Kým väčšinu kvalifikácie to trénerovi slovenskej reprezentácie Francescovi Calzonovi vychádzalo, v piatok v Portugalsku to bol v prvom polčase výkonnostný výbuch. „V prvom polčase sme neboli dostatočne agresívni. Takto sme sa nechceli prezentovať, stredová línia bola príliš nízko,“ povedal podľa SFZ. Keď nevyšiel pressing útočnej línie, neboli tam záložníci, ktorí by ho dokončili. Bola tam diaľnica pre útočiacich Portugalčanov.

Aj preto domáci len v prvom polčase až sedemkrát vystrelili na Martina Dúbravku a len vďaka jeho svetovému výkonu to do polčasu bolo 0:2 a nie napríklad 0:5.

Po polčase už Slováci hrali lepšie, no podľa dát prehra 2:3 neodráža dianie na ihrisku. Pre Slovákov tentoraz bolo šťastie, že futbal sa hrá na góly, nie na šance. Podľa štatistiky očakávané góly totiž hrali horšie ako Luxemburčania, ktorí v Portugalsku prehrali 0:9.

Dobrou správou je, že aj ten mizerný prvý polčas je súčasťou dlhodobého procesu, ktorý je správny. Skrátka, nie vždy sa tento náročný Calzonov systém dá uspokojivo zvládnuť, obzvlášť náročné je to proti jednému z najlepších reprezentačných výberov sveta.

Otázkou však samozrejme zostáva, či má Calzona aj alternatívne stratégie a či vie odhadnúť, proti komu ako hrať. Po piatku sa to dá spochybniť, aj keď výkon v druhom polčase už bol lepší.