Denník N

Luxemburská mládež prestala hrať na istotu, aj preto sa so Slovenskom seniori bijú o postup

Róbert Mak v marcovom zápase proti Luxembursku. Foto – TASR/Lukáš Grinaj
Róbert Mak v marcovom zápase proti Luxembursku. Foto – TASR/Lukáš Grinaj

Futbalisti hrajú o 20.45 v Luxembursku, zápas vysiela RTVS Šport.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pred pár rokmi by si to vedel predstaviť iba málokto. Slovensko bojuje o postup na majstrovstvá Európy, pričom v súboji o druhé postupové miesto je jeho najväčším konkurentom Luxembursko, tím, ktorý bol tradične považovaný za futbalového trpaslíka.

Podceniť Luxembursko by však bolo vážnou chybou. V doterajšom priebehu kvalifikácie totiž už dokázalo získať 11 bodov, teda len o dva menej ako Slovensko.

Pre Luxembursko je postup na majstrovstvá Európy veľkým snom, ale ako hovoria ľudia z miestneho futbalu, nie konečným cieľom.

Tým je zabezpečiť dlhodobý progres, aby takéto výkony – a s tým súvisiace ambície – neboli náhodou. Po tom, ako dokázalo remizovať s Islandom, si veria aj v domácom prostredí proti Slovensku.

Popredný futbalový novinár Dan Elvinger z periodika Luxemburger Tageblatt pre Denník N hovorí: „Teraz možno Slovensko bude miernym favoritom, lebo máte viac profesionálov a väčšiu futbalovú tradíciu. Ale existuje silná viera, že môžeme Slovensko poraziť. Hráme doma, v posledných rokoch sme na našom novom štadióne hrali dobre. A malo by byť znova vypredané, čo sa nám nedeje až tak často. V tejto kvalifikácii však už áno, predtým bývala kapacita naplnená tak na 60 – 70 percent (Stade de Luxembourg má viac ako 9-tisíc miest – pozn. red.). Veria si aj samotní hráči, ale nerozprávajú verejne, že by išli za víťazstvom. Veľa ľudí hovorí o majstrovstvách Európy, aj keď nás čaká ešte dlhá cesta.“

Luxembursko má teraz takticky vyspelejší tím a aj individuálne lepších hráčov ako v minulosti. Jednou z najväčších pozitívnych zmien je však mentalita. Tento tím už nechodí do zápasov s väčšími tímami s pocitom outsidera, ale proti každému si verí. Pritom postup na európsky šampionát bol donedávna iba vzdialeným snom.

„Pred začiatkom kvalifikácie sa verilo, že Luxembursko môže získať veľa bodov a prekonať aj náš národný rekord, ktorým je 10 bodov v 1 kvalifikácii a podaril sa nám dvakrát. Teraz nám to už s 11 bodmi vyšlo. Pomohlo nám to, že 6 bodov sme, samozrejme, získali s Lichtenštajnskom. Dúfali sme, že môžeme hrať o druhé miesto. Tréner (Luc Holtz) však hovoril, že aj keď Portugalsko bude určite silné, tak tímy ako Slovensko, Bosna sú tiež silnejšie ako my,“ dodal Elvinger.

22 rokov bez víťazstva

Krajina s približne 660-tisíc obyvateľmi už dnes dokáže produkovať mnohých zaujímavých hráčov, pričom mladíci majú iné mentálne nastavenie ako ich predchodcovia. Súvisí to aj s odvážnejšou prácou v miestnom futbale. Zatiaľ čo v minulosti sa všetci – na čele s reprezentáciou – spoliehali na ultra-defenzívnu verziu 5-obrancového systému, teraz chce Luxembursko podstúpiť aj riziko. Od mládežníckych kategórii hráva systémami

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalová reprezentácia

Futbalové Euro

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie