Denník N

Aj keď sa mama opila tisíci raz, vždy som verila, že to už znova neurobí, opisuje Martina detstvo s matkou alkoholičkou

Ilustračné foto. Foto - Pexels
Ilustračné foto. Foto – Pexels

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Martina si dodnes jasne vybavuje oranžovo-modrý zápisník, ktorý nosila ako desaťročná v školskej taške. „Robila som si doň krížiky na dni, keď bola moja mama opitá. Už vtedy som si to zaznamenávala. Pre prípad, že sa ma na to niekto bude pýtať. Že to bude niekto riešiť,“ hovorí.

To, že jej mama pije, však neriešil nikdy nikto. Babka, matkina mama, roky tvrdila, že si jej dcéra len práve vzala lieky proti bolesti. Martinin otec pred svojimi dcérami mlčal o matkinom alkoholizme dvadsaťpäť rokov.

„Pamätám si tú izbu. Mala som 25, keď sme si s mojím otcom a dvomi sestrami po prvý raz povedali, že mama pije. Bola to ‚šupa‘. Po prvý raz som cítila, že si nevymýšľam,“ opisuje.

Martina má dnes 40 rokov, získala vzdelanie a má aj prácu, ktorá ju slušne živí. „Za svoj najväčší úspech považujem, že som začala chodiť na terapiu. V marci to bolo desať rokov, odkedy mi vedúca jednej protialkoholickej liečebne vysvetlila, že aj my, dospelé deti alkoholikov, sme chorí a potrebujeme pomoc.“

Chcela som inú mamu namiesto tej svojej

Martina sa narodila do kompletnej rodiny ako prostredná z troch dcér. „Pamätám si, ako mama umývala mojej ročnej sestre zadok v umývadle studenou vodou. Sestra plakala a ja som mamu zozadu búchala pästičkami,“ opisuje jednu zo svojich úplne prvých spomienok z detstva.

Spomína si nielen na tú situáciu, ale najmä na hnev, ktorý k mame už ako štvorročná cítila. „Mama nemusela byť vtedy opitá. Neviem, či bola. Mala tendencie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alkoholizmus

Duševné zdravie

Rodičovstvo

Vzťahy

Životy žien

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie