Denník N

Pod slnkom Jany Shemesh: Prečo sa musia ženy viac snažiť, aby ich brali vážne

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vážené čitateľky, vážení čitatelia,

v čase písania tohto textu to vyzerá tak, že v Poľsku sa podarí zostaviť vládu opozícii, čo znamená, že je veľká šanca na to, že budú liberalizovať mimoriadne prísnu potratovú legislatívu, ktorá de facto zakazuje interrupcie. Znamená to, že ženy musia na zákroky chodiť do zahraničia, riskovať, že ich niekto udá za to, že si objednali potratovú tabletku, alebo sa obávať, že ak sa počas ich tehotenstva u nich alebo u plodu objavia komplikácie, budú ich nútiť v ňom pokračovať. Pre poľské ženy je výsledok volieb dobrou správou.

V dnešnom diele si v téme týždňa môžete prečítať o tom, prečo sa ženy neberú tak vážne ako muži.

V profile vám predstavím izraelskú seniorku, ktorá zachránila život sebe aj manželovi, keď prekabátila teroristov z Hamasu.

V tipe odporúčam dokument Netflixu o dodnes nevyriešenej vražde obľúbenej britskej moderátorky Jill Dandovej.


Téma týždňa: Mužom stačí zmeniť málo, aby bolo ženám oveľa lepšie

To, že existujú rozdiely vo finančnom ohodnotení mužov a žien, nám každý rok potvrdzujú štatistiky. Prehľad toho, koľko žien a koľko mužov nám vládne a obsadzuje vysoké úrady, ukazuje tiež výsledky v neprospech žien.

Mary Ann Sieghart, publicistka na voľnej nohe, predtým dvadsať rokov rokov autorka a editorka stĺpčekov v britských The Times, venovala celú svoju knihu ešte jednému dôležitému rozdielu. Podľa nej berú ľudia ženy vážne menej často ako mužov a ženy musia vynakladať oveľa viac úsilia, aby dosiahli uznanie a status autority v nejakej oblasti.

„Máme tendenciu predpokladať, že muži vedia, o čom hovoria, až kým sa neukáže, že to nemusí byť pravda. U žien to prebieha úplne naopak, lebo ženy sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Pod slnkom Jany Shemesh

Rodičovstvo

Životy žien

Komentáre, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie