Ten triumf Thiema položil. Nedávno vyhral US Open, teraz hral pred poloprázdnou tribúnou v Bratislave

Dominic Thiem. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ešte v roku 2020 vyhral na najväčšom štadióne sveta jeden zo štvorice najprestížnejších tenisových turnajov na svete – US Open. Ak by práve vtedy nebola na vrchole pandémia koronavírusu, pre ktorú nesmeli byť v hľadisku diváci, určite by tento triumf sledovalo takmer 24-tisíc divákov priamo na štadióne Arthura Ashea. V televízii ho však aj tak videli milióny ľudí.

Dominic Thiem vyhral možno najosamelejší grandslamový titul v histórii. Turnaj sa konal asi približne mesiac po tom, čo sa opäť rozbehla tenisová sezóna po polročnej pauze pre pandémiu koronavírusu. Diváci sa síce nevracali na kurty dlho, ale predsa len sa postupne uvoľňovali pravidlá, tie boli na US Open mimoriadne prísne. Ako keby tie zvláštne podmienky, za ktorých vyhral, tak trocha definovali, čo bude s jeho kariérou ďalej.

Okrem toho hral Thiem v troch ďalších grandslamových finále, raz na Australian Open a dvakrát na Roland Garros, bol aj svetovou trojkou, dvakrát bol vo finále Turnaja majstrov. Ibaže všetko sa to stalo iba do roku 2020, keď vyhral US Open. Roky sa o ňom hovorilo ako o lídrovi mladej generácie, bol jedným z najväčších mladých súperov Nadala, Djokovića či Federera. Napokon sa aj stal prvým mužom narodeným v 90. rokoch, ktorý vyhral grandslamový turnaj.

Teraz je rok 2023 a Dominic Thiem hrá na challengerovom turnaji v Bratislave v Národnom tenisovom centre, ktoré má kapacitu 4000 divákov. V hierarchii tenisových turnajov je challenger ešte o stupienok nižšie ako klasický turnaj ATP. Víťazovi sa titul dokonca ani nezapočíta do štatistík ako triumf na turnaji.

Thiem už v druhom kole prehral s Gabrielom Diallom z Kanady, 164. v hodnotení ATP, ktorý napokon podujatie vyhral.

Jeho zápas prvého kola proti Ukrajincovi Vitalijovi Sačkovi prilákal pomerne veľa divákov, hala NTC bola zaplnená porovnateľne a možno i o trochu viac ako v prípade zápasu slovenskej jednotky Alexa Molčana a bolo sa naň pozrieť výrazne viac ľudí ako na následne hrané stretnutie Norberta Gombosa. Je však faktom, že Gombosov zápas sa končil až pred polnocou a hralo sa cez pracovný týždeň, mnoho divákov teda zrejme odišlo aj preto.

Presné čísla o návštevnosti sa však Denníku N nepodarilo získať, keďže vstupenky sa nepredávajú na jednotlivé zápasy, ale na celý deň a navyše bola možnosť zakúpiť si aj permanentku na celý turnaj.

Rozhodne však hala nebola plná, niektoré časti tribúny boli takmer prázdne, iné viac-menej zaplnené. Vstupenky sa pritom predávali za symbolické tri eurá a Thiemov zápas sa začal v divácky prívetivom čase po 19. hodine večer.

Thiemov príbeh od víťazstva na US Open až po challenger v Bratislave zahŕňa viaceré zdravotné problémy po fyzickej aj psychickej stránke.

Od detstva sníval o tom, že raz bude grandslamovým šampiónom. Zrazu sa mu to podarilo. Nejeden športovec zažil po vysnívanom víťazstve prázdnotu. Opisovala ju aj lyžiarka Petra Vlhová po zisku olympijského zlata. „Po olympiáde som bola prázdna, bolo ťažké nájsť motiváciu,“ hovorila.

Čo sa teda stalo s jedným z najlepších tenistov svojej generácie a prečo tri roky po triumfe na US Open hrá na malom turnaji?

Spadol do priepasti

Thiem počas turnaja v Bratislave odpovedal na otázky o tejto téme pre Denník N. Priznal, že