Denník N

Newsfilter: Neotravujte s reformami, tu sme pri vlastenectve

Predsedovia strán Smer a SNS Robert Fico a Andrej Danko. Foto N - Tomáš Benedikovič
Predsedovia strán Smer a SNS Robert Fico a Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Ministerstvá sú už definitívne rozdelené. 2. Ódor tu teoreticky môže byť ešte mesiace. 3. V Poľsku zachránili demokraciu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Ministerstvá sú už definitívne rozdelené

Robert Fico, Peter Pellegrini a Andrej Danko v pondelok podpísali koaličnú zmluvu a povedali, ako si rozdelili ministerstvá:

Smer bude mať okrem predsedu vlády ešte ministerstvá spravodlivosti, obrany, financií, pôdohospodárstva, zahraničných vecí a dopravy.

Hlas bude mať ministerstvá hospodárstva, vnútra, práce, podpredsedu vlády pre plán obnovy, ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, zdravotníctva a školstva.

SNS bude ovládať ministerstvá kultúry a životného prostredia a od prvého januára aj ministerstvo športu a cestovného ruchu, ktoré vznikne.

Po podpise koaličnej zmluvy mali zasadnúť orgány jednotlivých strán, aby schválili konkrétne nominácie. Oficiálne zatiaľ menný zoznam členov vlády nepoznáme.

Kapor namiesto šťuky

Novú informáciu priniesol denník SME: ministrom zahraničných vecí by sa mohol stať diplomat Marek Eštok. Ide o zaťa dlhoročného poslanca Smeru a blízkeho Ficovho spolupracovníka Vladimíra Faiča. Eštok bol v rokoch 2010 až 2017 veľvyslancom vo Francúzsku, potom ho Andrej Kiska vymenoval za veľvyslanca Stálej misie pri Rade Európy v Štrasburgu. Aktuálne pracuje na ministerstve zahraničných vecí na oddelení procesných analýz.

Ak Fico predtým hovoril o tom, že na ministerstvo príde nejaká nová šťuka, tak táto nominácia by mohla zaručiť, že zahraničnopolitická orientácia Slovenska zostane zachovaná. Kolegovia Eštoka opisujú skôr ako tichého kapra, nie ako nejakú dravú šťuku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Poľské voľby

Robert Fico

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie