Denník N

Týždeň v zdraví: Môže beh pomôcť pri liečbe depresie? Čo znamená voda v kolene? Čo viete o manickej fáze bipolárnej poruchy?

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  •  či môže beh pomôcť pri liečbe depresie;
  •  ako sa prejavuje manická fáza bipolárnej poruchy;
  •  čo môže spôsobovať „vodu v kolene“.

Manická fáza bipolárnej poruchy vôbec nie je taká zábavná, ako sa môže zdať

Fungovanie ľudí trpiacich manickou fázou bipolárnej poruchy sa z pohľadu zvonka môže zdať ako zábavný a cool život na plný plyn, ale realita je iná. Ľudia v manickej fáze síce idú na plné obrátky a – často až nad rámec fyzických limitov – v podstate nonstop, ale toto tempo je zničujúce nielen pre telo, ale aj pre dušu.

Bipolárnu poruchu ktosi nazval aj chorobou geniálnych, v dejinách umenia a aj dnes by sme našli viacero umelcov zrejme alebo aj zjavne trpiacich bipolárnou poruchou. Veď inak by neboli schopní vyprodukovať v podstate až nadľudské množstvo umeleckých diel či podávať excelentné umelecké výkony.

Môže sa to javiť ako konkurenčná výhoda

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie