Denník N

Ako u detí vybudovať zdravý vzťah k poriadku? Do upratovania ich zapájajte odmala, za neporiadok ich netrestajte

Foto – Ron Lach/Pexels
Foto – Ron Lach/Pexels

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kedy je vhodný čas začať deti zapájať do upratovania domácnosti? Detská psychologička a psychoterapeutka Mária Balážová hovorí, že mnohí rodičia si nesprávne myslia, že ten deň raz jednoducho príde.

„Myslia si, že raz nastane čas, keď deti samy od seba začnú tieto veci robiť, a do toho času všetko robia rodičia. Lenže tak to nefunguje,“ hovorí odborníčka.

So psychologičkou, ktorá sa venuje deťom a ich problémom, sme hovorili o tom, ako k téme upratovania doma pristupovať a čomu sa radšej vyhnúť. Dve matky – Zuzana Mrázová a Zuzana Šutová – prinášajú svoj pohľad na to, ako vedú svoje deti k poriadku.

Zuzana Mrázová sa venuje organizovaniu domácností podľa metódy Marie Kondovej a funguje podľa jej pravidiel aj doma. Zuzana Šutová je minimalistka, ktorá v tomto duchu vychováva aj svoje deti.

Nie upratovanie, ale ďalšia aktivita

Psychologička a psychoterapeutka Mária Balážová hovorí, že deti netreba viesť k upratovaniu, ale k praktickým zručnostiam do života. „Aby sa vedeli o seba v živote postarať a takisto zlepšovali svoje motorické zručnosti, koordináciu, plánovanie a exekutívu.“

Balážová zdôrazňuje, že jednou z najdôležitejších potrieb detí, respektíve ľudí všeobecne, je pocit, že niekam patria. „Deti rady robia to, čo vidia, že robia druhí, lebo práve to im sprostredkúva pocit vzájomnosti,“ približuje.

K upratovaniu s deťmi preto treba podľa odborníčky pristupovať ako k ďalšej aktivite. „Deti rady robia čokoľvek, pri čom môžu získať pocit, že niečo zvládli, že sa im niečo podarilo. Získavajú tak pocit nezávislosti a prirodzenej hrdosti na seba. Učia sa tak prevziať zodpovednosť, spolupracovať a byť sebestačné,“ hovorí.

Upratovanie ako spoločnú aktivitu možno podľa Balážovej vniesť do života detí už veľmi skoro, odvoláva sa pritom na taliansku lekárku a pedagogičku Mariu Montessoriovú. „Maria Montessori pred viac ako 100 rokmi prvýkrát začala hovoriť o tom, že deti môžu začať robiť aktivity praktického života, v podstate odkedy dokážu chodiť.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Človek

Rodičovstvo

Vzťahy

Bývanie a záhrada, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie