Denník N

Fico pohrozil mimovládkam americkým zákonom z roku 1938, hoci reálne by mu poslúžil ten Putinov

Čo spája Fica, Orbána a Putina? Snaha obmedziť fungovanie občianskej spoločnosti zákonom o zahraničných agentoch. Koláž - TASR/AP, Tomáš Benedikovič
Čo spája Fica, Orbána a Putina? Snaha obmedziť fungovanie občianskej spoločnosti zákonom o zahraničných agentoch. Koláž – TASR/AP, Tomáš Benedikovič

Zákon o „zahraničných agentoch“ opakovane predkladal Marian Kotleba, potom tento nápad odkopíroval Andrej Danko. Nový zákon namierený proti novinárom-ľavičiarom sa pripravuje aj v Budapešti.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Robert Fico, Andrej Danko a ich partneri obhajujú cieľ „ukončiť vládu mimovládnych organizácií“ rovnakým komunikačným manuálom, argumentujú inšpiráciou z amerického zákona.

Na legislatívu z USA sa odvolávajú pri odpovediach na výčitky, že napodobňujú Vladimira Putina, ktorý v Rusku zaviedol zákon o zahraničných agentoch.

„Ja by som doslova preložil zákon, ktorý platí v Spojených štátoch amerických,“ povedal Fico v pondelok po podpise koaličnej zmluvy. „To nie je náš zákon, to je zákon z USA,“ dodal predseda Smeru.

Takzvaný zákon o zahraničných agentoch FARA (Foreign Agents Registration Act) pochádza ešte z roku 1938 a mal úplne iné ciele, než si kladie vznikajúca vládna koalícia.

Jeho tvorcovia ním reagovali na šírenie nacistickej propagandy, kým Fico dlhodobo naznačuje, že by chcel zakročiť proti mimovládkam, ktoré upozorňujú na korupciu, nepriehľadné míňanie verejných peňazí a porušovanie ľudských práv. V skutočnosti sa jeho zámerom viac podobá zákon, ktorý v Rusku presadili s cieľom umlčať kritické médiá a občiansku spoločnosť.

Video: Šimkovičová, Huliak, Kotlár: Veria konšpiráciám, šíria strach a nenávisť a chcú riadiť Slovensko (autorka: Martina Koník)

Podobný návrh opakovane predkladal aj Marian Kotleba a jeho myšlienka bola

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Robert Fico

Vladimir Putin

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie