Denník N

Danko ide do konfrontácie s prezidentkou. Môže hlava štátu Huliaka a Šimkovičovú odmietnuť?

Rudolf Huliak a Martina Šimkovičová. Foto - TASR a N
Rudolf Huliak a Martina Šimkovičová. Foto – TASR a N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ministerské nominácie Slovenskej národnej strany (SNS) naznačujú, že nová vládna koalícia sa chystá na spor s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Predseda SNS Andrej Danko potvrdil, že za ministra životného prostredia navrhne Rudolfa Huliaka, ktorý vyvolal odpor v časti verejnosti a medzi ochranármi už vo chvíli, keď sa o ňom špekulovalo.

Návrh vymenovať za ministerku kultúry kontroverznú moderátorku Martinu Šimkovičovú môže vyvolať podobnú reakciu. O tom, že Danko ráta s odporom prezidentky, svedčí aj jeho veta, že Huliak a Šimkovičová budú „navrhnutí v prvom kole“.

Na to, aké má prezidentka možnosti pri posudzovaní ministerských nominácií, majú ústavní právnici rozdielne pohľady. Navyše pri formovaní vlád už došlo k niekoľkým precedensom, keď hlava štátu kandidáta na ministra odmietla vymenovať, alebo aspoň vládne strany upozornila, aby vybrali niekoho iného.

Pred dvoma rokmi tak urobila vo funkcii aj Zuzana Čaputová pri pokuse

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Ficova vláda

Hlas

Robert Fico

Rudolf Huliak

Smer

SNS

Voľby 2023

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie