Denník N

Nariadenie EÚ chce obmedziť detskú pornografiu. V skutočnosti obmedzí súkromie nás všetkých

Foto - James Yarema/Unsplash
Foto – James Yarema/Unsplash

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ako v Česku ako prvý upozornil Jakub Jetmar na serveri Médiář, Európska komisia spustila na sociálnej sieti X (predtým Twitter) reklamnú kampaň podporujúcu pripravované nariadenie, „ktorým stanoví pravidlá pre predchádzanie pohlavnému zneužívaniu detí a na boj proti nemu“.

Zatiaľ je známe hlavne pod skratkou CSAM (Child Abuse Sexual Material).

Kampaň je zacielená na krajiny, ktoré už dali najavo, že majú voči návrhu CSAM výhrady a zatiaľ nemajú v úmysle podporiť ho v Rade EÚ. Ide o Belgicko, Česko, Fínsko, Holandsko, Portugalsko, Slovinsko a Švédsko.

Krátke video strieda pôsobivé zábery malých detí, pochybne vyzerajúcich mužov a stručných odkazov. Tie okrem iného tvrdia, že „pre 95 % Čechov je odhalenie sexuálneho zneužívania detí viac alebo rovnako dôležité ako právo na súkromie na internete“ a „84 % Čechov súhlasí s tým, aby internetové spoločnosti automaticky odhaľovali fotky a videá zachytávajúce sexuálne zneužívanie detí a prípady groomingu v online konverzáciách, a to aj v prípade, že zasielané správy využívajú koncové šifrovanie (79 %)“.

Video sa končí slovami: „Potrebujeme celoeurópske riešenie. Čas sa kráti.“

Jediné súkromie, ktoré máme

Z hľadiska Európskej komisie sa čas kráti v tom zmysle, že do 3. augusta 2024 platí provizórne nariadenie, ktoré poskytovateľom „interpersonálnych komunikačných služieb nezávislých na číslach“ (teda chatovacích aplikácií ako WhatsApp, Signal, Telegram a iných) umožňuje (no nenariaďuje) monitorovať obsah konverzácií a odhaľovať v nich prípady pohlavného zneužívania detí.

Nariadenie CSAM by z možnosti urobilo povinnosť a vyslovene by sa vzťahovalo aj na technológiu koncového šifrovania. Povinnosťou prevádzkovateľa by bolo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Facebook

Sexuálne zneužívanie

Technológie

TikTok

X/Twitter

Svet

Teraz najčítanejšie