Denník N

Kóšer podcast: prežil Auschwitz, jeho vnučka a pravnuk teroristický útok Hamasu

Naftali (Juraj) Fürst sa narodil v roku 1932. Foto - Martin Korčok, Múzeum holokaustu v Seredi
Naftali (Juraj) Fürst sa narodil v roku 1932. Foto – Martin Korčok, Múzeum holokaustu v Seredi

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dajú sa teroristické útoky Hamasu prirovnávať k šoa?

Preživší holokaustu Naftali Ďurko Fürst v novej epizóde Kóšer podcastu vysvetľuje, prečo by sa to nemalo. A to aj napriek tomu, že časť jeho rodiny prežila brutálny útok na kibuc Kfar Aza.

Strach o svojich blízkych

Naftali (Juraj) Fürst sa ako šesťročný dozvedel, že je Žid, ktorý musí stále niekam utekať. Jeho rodičov vyhodili z bytu v Petržalke, pretože ju obsadila Tretia ríša, a s rodinou sa vzápätí stal obeťou prenasledovania Tisovho režimu.

Malý Jurko mal však šťastie a silné odhodlanie žiť, prežil štyri koncentračné tábory.

Po vojne emigroval do Izraela, kde zažil už osem vojen, ale žiadnu neprežíval tak ako tú počas minulého šabatu, sviatočného dňa pokoja, 7. októbra, keď teroristi Hamasu napadli kibuc Kfar Aza, kde býva aj jeho vnučka s pravnukom a so svojou rodinou. Dlhé hodiny sa bál, či to prežili.

„My sme tých hamasníkov podcenili. Nevideli sme realitu. Mysleli sme si, že sú hlúpi a nevzdelaní a nemajú silu a že my sme tí hrdinovia. Mali sme hore nosy a mysleli sme si, že s naším vojskom na nás nikto nemôže. Oni však pracovali, ozbrojili sa a pripravili sa na nás. A naša armáda o ničom nevedela. Teroristom sa podarilo zaskočiť nás a trvalo dlhé hodiny, kým sa naše vojsko zobudilo,“ hovorí Naftali Fürst.

Zo zlyhania viní izraelskú vládu Benajmina Netanjahua. Jednou ofenzívou v Pásme Gazy sa podľa neho konflikt však nepodarí vyriešiť.

„Môj názor je, že silou sa nič neskončí. So silou a s vojskom sa nič neskončí. Len keď vedúci štátov dostanú rozum a budú rozprávať o mieri a pokoji. Vtedy sa bude dať niečo spraviť. Inak po tejto vojne môže prísť ďalšia vojna a krutosť.“

Najnovšie môžete sledovať jednotlivé epizódy podcastu aj v samostatnom kanáli Kóšer podcast na Spotify.

Kóšer podcast rozbehol v židovskom roku 5781 (2020) reportér Denníka N Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom. Rozhodli sme sa, že v špeciálnom podcaste sa pokúsime zbúrať predsudky, mýty a konšpirácie, ktoré sa šíria o židoch.

Rozprávame sa v ňom otvorene, vážne aj veselo. So židmi aj nežidmi. V roku 2021 bol podcast ocenený Plaketou Eugena Bárkánya.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Iné podcasty Denníka N

Izraelsko-palestínsky konflikt

Kóšer podcast

Svet

Teraz najčítanejšie