Denník N

Žbirkova manželka Katka: Meky nebol nejaký „studený čumák“, ktorého nič nerozhodí

Kniha Katherine je zasväteným pohľadom do súkromného života legendy slovenskej popmusic.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Katherine nikdy nebola napísaná ako moja osobná autobiografia, ale ide o knihu o našom vzťahu vyrozprávanú z ‚kuchynského‘ pohľadu,“ hovorí Katka Žbirková o knižke, ktorá vychádza práve tento týždeň.

Názov vychádza z anglickej verzie pesničky Katka, ktorú pre ňu spevák a jej partner zložil na začiatku ich vzťahu.

Nápad napísať knihu o ich spoločnom živote nevyšiel z jej hlavy. Začalo sa to ponukou od viacerých českých vydavateľstiev, no Katke trvalo istý čas, kým sa s týmto nápadom zžila. Najprv uvažovala, že ju napíše sama, ale keď si uvedomila, že pri jej tempe by písanie zabralo štyri roky a možno aj viac, oslovila overeného autora.

Pohľad za oponu

Český hudobný publicista Honza Vedral ešte s Mekym napísal jeho autobiografickú knihu Zblízka (2016). Takže prostredie rodiny Žbirkovcov veľmi dobre poznal. Nová kniha Katherine preto vznikla pozoruhodne rýchlo.

Prvé dva mesiace práce tvorili spoločné rozhovory, ktoré sa odohrávali v niekdajšej spevákovej skúšobni v Prahe, kde sú doteraz jeho nástroje. Katka si otvorila „prosečko“ a spomínala. Začala chronologicky – od prvého stretnutia s Mekym v pražskej Lucerne v prvej polovici 80. rokov až po jeho smrť na jeseň 2021. Novinár ich rozhovory prepísal a na konci tretieho mesiaca bola kniha hotová. Do výslednej podoby textu Katka takmer nezasiahla, len doplnila pár drobností, ktoré jej tam ešte chýbali.

Mekyho príbeh je, samozrejme, známy, no nová kniha ponúka možnosť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Knihy

Miroslav Žbirka

Kultúra

Teraz najčítanejšie