Denník N

Aktivisti cez Nové Lido vyčítajú Bratislave, čo nefunguje. Transparentne pracujeme s tým, čo sme zdedili, odpovedá Vallo

Nové Lido - promenádny most, vizualizácia - JTRE
Nové Lido – promenádny most, vizualizácia – JTRE

Osobnosti občianskeho aktivizmu, vedci aj environmentalisti pomenovali problémy s prípravou Bratislavy na klimatickú krízu, plánovaním výstavby a aj nedostupnosť bývania.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Matúš Vallo išiel v roku 2018 do boja o magistrát Bratislavy s kampaňou, ktorá sľubovala veľké systémové zmeny v prístupe mesta k rozvoju. Viac ako 70 odborníkov sa podieľalo na vypracovaní Plánu Bratislava – mapy, ktorá pretvorí hlavné mesto na metropolu podľa vzoru západných hlavných miest, kde sú na prvom mieste občania a ich kvalita života a bývania.

Skupina ochranárov, vedcov, aktivistov a komunálnych politikov sa teraz na jeseň ozvala, že vidia veľký priestor na zlepšenie. Svoje obavy a požiadavky spísali v otvorenom liste adresovanom primátorovi Vallovi. Obsiahly list sa dotýka klimatických opatrení, dostupnosti bývania aj transparentnosti rozhodovacích procesov.

Vysvetľujú to na príklade veľkého developerského projektu Nové Lido na petržalskom brehu Dunaja.

Aktivisti chcú vidieť urbanistickú štúdiu Nového Lida

Za zmenou petržalského brehu Dunaja sú developeri JTRE a Penta Developments. Projekt Nového Lida JTRE sa týka územia od Starého mosta až po Prístavný most, doň je vklinený projektom Southbank od Penty, ktorý má vyrásť okolo zjazdu z mosta Apollo. Títo dvaja developeri spolupracujú a spolu budú budovať infraštruktúru a dopravné napojenie.

Projekt Southbank pri Moste Apollo. Vizualizácia – Penta Real Estate

„Tento projekt je podľa nás výstižnou prípadovou štúdiou uvažovania o tom, kto vlastne rozhoduje, ako bude prebiehať tvorba mesta, čí hlas je braný do úvahy,“ vraví kultúrna antropologička Ivana Rumanová, jedna z iniciátoriek otvoreného listu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Bratislava

Developeri v Bratislave

Matúš Vallo

Slovensko

Teraz najčítanejšie