Denník N

Zomrel herec Leopold Haverl, hrdina z Dostojevského, Grék Zorba aj silný filmový hlas

Leopold Haverl v roku 2014 ako postava v muzikále Obchod na korze. Foto - TASR
Leopold Haverl v roku 2014 ako postava v muzikále Obchod na korze. Foto – TASR

Slovenský herec mal vážne problémy s obličkami a o pár dní by oslávil osemdesiat rokov. No len v SND mal v tejto sezóne šesť postáv.

Bol takmer ideálnym predstaviteľom Dostojevského hrdinov. Jeho Raskoľnikov zo Zločinu a trestu a Dimitrij Karamazov z Bratov Karamazovcov patria k mimoriadnym hereckým kreáciám. Aj toto malo čoskoro zaznieť o hercovi Leopoldovi Haverlovi, ktorý by mal o dva týždne osemdesiatku a oslavu mu pripravovalo aj Slovenské národné divadlo.

Leopold Haverl však zomrel, RTVS správu potvrdil zdroj zo SND.

RTVS dnes mimoriadne zmenila program. Na Jednotke o 22:05 odvysiela reláciu Takí sme boli: Leopold Haverl a na Dvojke o 20:10 Návraty k hereckým legendám. Zajtra dopoludnia herca ešte pripomenie na Jednotke v inscenácii Barón, kde si zahral hlavnú úlohu (11:20).

V divadle od detstva

„Nechcem hovoriť o smrti, no celá moja generácia je už vlastne nebohá. V šatni som sedával s Mistríkom, Rajniakom, Müllerom, Durdíkom, Mrvečkom. Viac priateľov mám už mŕtvych ako živých. Je to vlastne také memento, že nič netrvá večne,“ hovoril v rozhovore pre Korzár na jar 2010.

Hoci tvrdil, že už žije len zo spomienok, bol rád, že v divadle stále dostáva príležitosti a môže účinkovať aj v seriáloch. Len v tejto sezóne mal šesť postáv v SND, od baču v Neveste hôľ po hrobára v Karpatskom thrilleri. Markíza ho obsadila do seriá­lu Doktori, RTVS do Tajných životov a Jojka do Divokých koní, no tempo nakrúcania ho unavovalo a vlani sa liečil aj v dialyzačnom stredisku v Piešťanoch.

V divadle sa pohyboval od malička, keďže jeho otec bol osvetľovačom v SND. V roku 1954 absolvoval štúdium herectva na ODK pri Štátnom konzervatóriu v Bratislave. V rokoch 1954 až 1960 bol členom Dedinského divadla, v rokoch 1960 až 1965 Krajského divadla v Trnave a neskôr v rokoch 1965 až 1968 Divadla poézie.

Od roku 1967 je členom činohry SND v Bratislave. Hral vo filmoch ako Prípad jasnovidca Hanussena (1969), Hájnikova žena (1971), Straty a nálezy (1975), Život bez konca (1982).

Leopold Haverl vo filme Noční jazdci Martina Hollého

Ako herec prešiel rôznymi typmi postáv. „Nikdy som síce nehral milencov typu Rómeo, skôr takých charakterových, ktorí boli niečím poznačení rodovo alebo psychicky. Hral som veľa šľachticov, neskôr mnoho charakterových postáv, akými sú Raskoľnikov, Don Carlos, Faustaf. No najradšej som mal vždy postavy šmrncnuté komikou. Vždy som túžil hrať Švejka. Nikdy sa mi to však nepodarilo.“

V sérii Povstalecká história z roku 1984 vytvoril portréty historických osobností ako Vladimíra Clementisa či Laca Novomeského. Účinkoval aj vo viacerých muzikáloch Divadla Andreja Bagara v Nitre, diváci ho mohli vidieť aj v muzikále Adam Šangala.

Muzikál Adam Šangala

Daboval aj mnohé postavy v zahraničných filmoch, jeho hlas poznali diváci aj v postave profesora Dumbledora zo série o Harrym Potterovi či Gandalfa vo filme Pán prsteňov.

Tolkienovho Gandalfa v slovenčine poznáme s hlasom Haverla

Pribinov kríž

V roku 1980 dostal titul zaslúžilý umelec. V roku 2006 získal Krištáľové krídlo za celoživotné dielo, rovnako aj Cenu Jozefa Krónera za celoživotné herecké dielo.

V tom istom roku ho prezident Ivan Gašparovič ocenil Pribinovým krížom I. triedy.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie