Denník N

Rómsky splnomocnenec bude za Fica dôležitejší ako kedykoľvek doteraz, má pod sebou 400 miliónov

Jeden z veľkých akútnych problémov, ktorý bude musieť riešiť nová vláda, je situácia Rómov v Telgárte, kde im vyhoreli domy a žijú v stanoch. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jeden z veľkých akútnych problémov, ktorý bude musieť riešiť nová vláda, je situácia Rómov v Telgárte, kde im vyhoreli domy a žijú v stanoch. Foto N – Tomáš Benedikovič

Robert Fico prepustil v minulosti úrad splnomocnenca už aj opozičnému hnutiu Igora Matoviča a potom koaličnému partnerovi Most-Híd.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Rómsky splnomocnenec, to je post, ktorý zvyknú nové vlády obsadzovať medzi poslednými. Tentoraz to môže byť inak.

Úrad splnomocnenca pre rómske komunity má totiž po prvýkrát pod sebou veľký rozpočet – z eurofondov bude v najbližších rokoch rozdeľovať až 400 miliónov eur a po novom má aj väčšie právomoci.

Bývalí splnomocnenci aj opoziční politici majú obavy, koho nová vláda postaví do čela tohto úradu.

Celkovo má ísť na zlepšovanie života Rómov na Slovensku do roku 2027 z eurofondov dokopy až 900 miliónov – a zhruba 400 miliónov pôjde priamo cez splnomocnenca. Doteraz eurofondy vôbec nespadali pod splnomocnenca, celkový balík peňazí na Rómov v predošlom eurofondovom období (2014 až 2020) bol približne 350 miliónov eur. Štyristo miliónov, to je suma, za ktorú chce štát postaviť napríklad veľkú nemocnicu.

Keď bol doteraz Smer pri moci, tomuto úradu neprikladal veľkú dôležitosť. V roku 2012 dokonca vláda Smeru prenechala post splnomocnenca poslancovi OĽaNO Petrovi Pollákovi.

Robert Fico ako premiér opakovane útočil na Rómov, v roku 2015 po policajnej razii v osade v Moldave nad Bodvou sa zastal policajtov, ktorí bili Rómov, a prirovnal raziu k zásahu proti neonacistom. Teraz pred voľbami hovoril, že pre Rómov treba prijať prísnejšie pravidlá. „Sú Rómovia, ktorí pracujú, ktorí si plnia svoje povinnosti, a tých treba vždy oddeliť od väčšiny, ktorá také vlastnosti nemá,“ povedal.

Z nuly na 400 miliónov

Za posledné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Ficova vláda

Robert Fico

Slovensko

Teraz najčítanejšie