Denník N

Veľa zla a násilia sa deje v mene cnosti, hrozné činy sa ospravedlňujú ochranou posvätných hodnôt

Ukrajinské mesto Buča po odchode ruských jednotiek, apríl 2022. Foto – TASR/AP
Ukrajinské mesto Buča po odchode ruských jednotiek, apríl 2022. Foto – TASR/AP

Ľudia často nenávidia iné skupiny, lebo si myslia, že je to morálne ospravedlniteľné, keďže sú presvedčení, že porušujú ich najposvätnejšie hodnoty, povedal pre Denník N zahraničný psychológ Jay Van Bavel.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Teroristický čin, pri ktorom islamista v pondelok chladnokrvne zastrelil v Bruseli dvoch ľudí, zverstvá páchané ruskou armádou na civilistoch na Ukrajine či hrôzy iných vojen môžu vzbudzovať dojem, že sa ich dopúšťajú iba tí, ktorí „nemajú žiadnu morálku“.

Povedané inak – človek, ktorý znásilňuje, zotročuje a vraždí, nemôže mať žiadne morálne princípy a ženie ho len slepá nenávisť.

Lenže štúdia, ktorá vyšla nedávno v časopise European Journal of Social Psychology, naznačuje, že je to inak. „Veľká časť zla a násilia vo svete sa deje v mene cnosti,“ zhodnotil závery výskumu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Morálka

Veda

Teraz najčítanejšie