Denník N

Ako je možné, že ochrnutý Bekim chodí? Vozičkárom radí, akú formu psychogieny použiť

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Bekim Aziri sa naučil znovu chodiť napriek tomu, že ochrnul na všetky štyri končatiny a teraz pomáha rovnako pohybovo znevýhodneným ľuďom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bekim Aziri (35) je najznámejší slovenský vozičkár a absolútne milý a vtipný človek. Ochrnul ako tínedžer po páde pri bikrosových pretekoch. Hoci mu lekári nedávali takmer žiadnu nádej, že bude znovu chodiť, s pomocou chodúľky zvládne 360 schodov, alebo prejde dva kilometre. Napriek nepriaznivej a nepresnej predpovedi hovorí o slovenských lekároch pozitívne.

Bekim sa naučil znovu chodiť vďaka svojej nezlomnej vôli a tvrdohlavosti. Podobne pohybovo znevýhodneným ľuďom pomáha v špecializovanom fitcentre, ktoré sám založil, a je skvelým príkladom, že aj člen menšiny sa na Slovensku dokáže plnohodnotne realizovať.

V rozhovore s Bekimom Azirim sa dočítate:

  • akú šancu, že bude znovu chodiť, mu dávali lekári;
  • ako pomáha pohybovo znevýhodneným začleniť sa do spoločnosti;
  • čo znamená kvadruplégia, ktorou trpí;
  • ktorými končatinami dokáže hýbať napriek ochrnutiu;
  • ako sa naučil ovládať vlastné vyprázdňovanie;
  • čo si myslel o ľuďoch s omnoho banálnejšími problémami;
  • ako je na tom Slovensko v porovnaní so zahraničím v bezbariérovosti;
  • ktoré jeho videá na sociálnych sieťach sú najpopulárnejšie.

Lekári vám po zranení povedali, že už nebudete chodiť. Verili ste tomu? Ak áno, kedy sa to zmenilo?

Od začiatku mi vraveli, že šanca, že sa znovu postavím, je jedno percento, možno ani to nie. Ja som ich však ani na chvíľu nebral vážne. Povedal som si, že im dokážem, že sa mýlia. Úplne od začiatku som sa nastavil, že budem opäť chodiť. V hlave som o tom ani na chvíľu nepochyboval a mal som pozitívny prístup. Dokonca mi poslali psychológa, čo sa bežne robí pri takýchto úrazoch. Veľa ľudí sa totiž s takýmito zraneniami nedokáže zmieriť a potrebujú odbornú psychologickú pomoc. Psychológ však odo mňa odišiel asi po minúte so slovami, že ten chlapec ma nepotrebuje.

Máte tú predpoveď lekárom za zlé?

Vôbec nie. Som veľmi rád, keď sa rozprávame otvorene, a to nielen o mojom zranení, ale aj všeobecne v živote. V Olomouci mi hneď povedali, čo a ako, reálne zhodnotili situáciu. Na bratislavských Kramároch sa ma však snažili upokojiť, že to bude dobré, pôjdem na rehabilitácie do Kováčovej a budem v pohode. To sa mi príliš nepáčilo, treba na rovinu povedať veci, ako sú. V mojom prípade realita bola negatívna a nepríjemná, o tom som radšej, že som ju obrátil naruby a viem sa postaviť a prejsť určitú vzdialenosť.

Všeobecne ste sa stretli s lekármi pesimistami, optimistami alebo realistami?

Tým, že som bol dobre mentálne nastavený a stále som si robil srandu zo všetkého, aj pri mne boli lekári skôr optimisti a smiali sa. Možno som mal šťastie na ľudí, ale skôr to je o mojom pozitívnom prístupe, ktorý som prenášal všade okolo. Tým pádom mám pocit, že som sa nikdy nestretol s vyslovene zlými reakciami lekárov. Musím však povedať, že som sa doktorom vyhýbal. Chodil som k neurologičke, ktorá bola úplne skvelá, a tiež k urológovi, ktorý bol takisto perfektný. Od iných vozičkárov som však počul aj negatívne skúsenosti s lekármi.

Vy ste sa napriek nepriaznivým prognózam postupne postavili na nohy. Kedy sa vám to podarilo prvýkrát?

Presne si to nepamätám, ale bolo to zhruba pol roka po nehode. To som však nestál sám, lekári ma postavili a držali, ale podstatné je, že som stál. Pol roka potom, čo mi povedali, že sa to nikdy nestane.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Takýto pokrok sa zrejme nepodarí každému v podobnej situácii. Existuje vysvetlenie, prečo ste to konkrétne vy dokázali?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Radíme športovcom

Rozhovory

Kultúra, Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie