Denník N

Ukrajinka Mila Medvedovska o Slovensku: Otcovia sa tu naozaj venujú deťom, kočíkujú, to u nás neuvidíte

Mila Medvedovska s dcérou Milaniou. Foto - Jana Fašungová
Mila Medvedovska s dcérou Milaniou. Foto – Jana Fašungová

Mám pocit, že celá vaša krajina športuje, že vaši ľudia sa snažia zdravo žiť. Na rozdiel od Ukrajincov venujete oveľa menej času mobilom. Viac chodíte von, do prírody, do mesta a na kultúru, hovorí speváčka Mila Medvedovska.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tento text je súčasťou seriálu Slovensko očami cudzincov. Prinesie sériu rozhovorov s osobnosťami z celého sveta, ktorí tu žijú alebo dlhodobo žili. Patríme skôr na Západ či na Východ? Čo sa cudzincom na ľuďoch u nás páči a čo nie? Čo sú ich obľúbené miesta a predovšetkým: Akí sme? Všetky rozhovory a možnosť odoberať ďalšie vydania e-mailom nájdete na stránke seriálu Slovensko očami cudzincov.

Mila Medvedovska (1975) prišla na Slovensko vlani po napadnutí Ukrajiny Ruskom. Dnes tvorí a koncertuje so slovenskými umelcami, onedlho jej vyjde album.

Narodili ste sa na Kryme, s manželom a dcérou žili v Dnipre, kde ste mali vlastnú hudobnú školu, a po napadnutí Ukrajiny Ruskom ste prišli do Bratislavy. Ste tak prvá v našom seriáli rozhovorov s cudzincami o Slovensku, kto neprišiel dobrovoľne, ale bol k tomu donútený okolnosťami.

Napriek všetkému sme ja aj moja dcéra mali šťastie v nešťastí. Na Slovensku sme stretli toľkých dobrých ľudí, že sa tu už cítime ako doma. Dnes môžem povedať, že milujem obe krajiny – Ukrajinu aj Slovensko.

Podarilo sa vám už pozrieť aj domov?

Áno, v auguste sme prvýkrát od úteku strávili desať dní doma v Dnipre. Konečne som mohla objať blízkych a vyriešiť aj nejaké zdravotné problémy, lebo s tým máme u vás trochu problém. Bolo to super, odchádzalo sa mi odtiaľ ťažko, celý čas som plakala. Stále mi je veľmi ľúto, že naše rodiny rozdelila vojna.

Z domova ste odišli na štvrtý deň vojny, 28. februára 2022. Nevedeli ste po slovensky, o našej krajine ste nevedeli nič. Za ten čas sa vám tu podarilo rozbehnúť solídnu spevácku kariéru, spolupracujete s tými najlepšími. Neuvažovali ste, že by ste ostali natrvalo?

Našou snahou bude žiť v oboch krajinách. Aj kvôli dcére. Dnes už má 12 rokov a vidím, že to najdôležitejšie pre jej život sa odohráva na Slovensku. Má tu kamarátky, miluje tunajšiu školu, v slovenčine už nemá prízvuk. Chodí tu na krúžky a sama hovorí, že to tu má rada a chce tu ostať. Nechcem ju o to obrať, a tak som sa rozhodla, že hudbu, ktorú robím s vašimi ľuďmi, budeme predstavovať v oboch krajinách.

Spoznali ste Slovensko vďaka koncertom?

Áno. Spievala som nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach, Prešove, Žiline, Ružomberku, Pezinku a mnohých ďalších mestách. Mnohé som navštívila aj mimo koncertov. Poznám už rozdiely v publiku na východe a na západe krajiny, poznám tunajší životný štýl.

Päť odpovedí o Slovensku, ktoré potrebujeme poznať

V seriáli rozhovorov s cudzincami v úvode vždy opakujeme päť totožných otázok o Slovensku a jeho vnímaní tými, ktorí u nás dlhodobo žijú alebo žili. 

Čo vás na Slovensku najviac prekvapilo v pozitívnom a čo v negatívnom zmysle?

Pozitívne ma prekvapilo najmä to, že som vôbec dostala šancu vyjsť na scénu a spievať, že som našla človeka a klaviristu ako Daniel Špiner, že som spoznala ľudí ako Katarína Lesayová, ktorá mi od začiatku vo všetkom pomáhala a dnes je našou manažérkou.

Veľmi pozitívne ma prekvapilo, že u vás sa bežne malým deťom venujú otcovia, nielen mamy. Otcov stretávam na prechádzkach s kočíkmi, vidím ich na ihriskách, neraz sa venujú aj trom deťom naraz. Videla som otcov, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko očami cudzincov

Seriál rozhovorov s osobnosťami z celého sveta, ktorí tu žijú alebo dlhodobo žili. Ako vnímajú Slovensko. Patríme skôr na Západ či na Východ? Čo sa cudzincom na ľuďoch u nás páči a čo nie? Čo sú ich obľúbené miesta a predovšetkým: Akí sme? Rozhovory budeme zverejňovať každý piatok.

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie