Denník N

Právo na dôstojnú smrť

Ilustračné foto – Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je psychiater

Pred niekoľkými dňami som v maďarskej televízii videl rozhovor so 46-ročným právnikom Dánielom Karsaiom. Mladý právnik pracoval ako tajomník na maďarskom ústavnom súde, potom dostal pracovnú ponuku od Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu. Štyri roky pôsobil vo Francúzsku, následne sa vrátil domov a otvoril si advokátsku kanceláriu, v ktorej sa venuje najmä riešeniu problémov z oblasti ľudských práv a ústavného práva.

Dániel hovoril inteligentne, zrozumiteľne, dôkladne vážil slová. Povedal, že dnes pracuje na najväčšom projekte svojho života a dúfa, že bude mať dostatok energie ho dokončiť.

Sledoval som ho a čoskoro som si všimol, že hovorí pomalšie, niekedy má problém s artikuláciou a nefungujú mu mimické svaly. Na otázky však reagoval skvelo. Je to erudovaný, inteligentný človek.

Dánielovi lekári v roku 2021 zistili amyotrofickú laterálnu sklerózu. Choroba postihuje nervové bunky v mozgu a mieche. Ide o neurodegeneratívne ochorenie, ktoré ovplyvňuje kontrolu svalov potrebných na pohyb, rozprávanie, jedenie a dýchanie. Choroba sa končí udusením pacienta. Na túto smrteľnú chorobu dnes neexistuje nijaký liek.

Ochorenie však nemá vplyv na mentálne schopnosti, pacient prežije svoj život s jasným vedomím až po ochrnutie a zadusenie. Dániel hovorí, že v takejto situácii je oprávnené žiadať, aby človek mal právo namiesto nezmyselného utrpenia ukončiť svoj život dôstojne, teda aby mal právo na eutanáziu.

Lenže v Maďarsku (ako aj na Slovensku) takáto možnosť nie je a zákony trestajú aj tých, ktorí pacientovi ponúknu pomoc dôstojne odísť. Podľa Dániela súčasný stav porušuje základné ľudské práva, a to najmä právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti a zákaz neľudského, ponižujúceho zaobchádzania.

„V Maďarsku (a ani na Slovensku) nie je možnosť napraviť túto právnu ujmu, preto som sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. V mojej advokátskej kancelárii sme pripravili podanie a teraz čakáme na reakciu súdu. Veľmi mi pomohli aj kolegovia, lebo ani oni nedokážu akceptovať, aby v členskej krajine Európskej únie zákony zakazovali právo dôstojne ukončiť svoj život,“ povedal na záver Dániel Karsai.

(Európsky súd pre ľudské práva sa bude žiadosťou zaoberať na verejnom pojednávaní 23. novembra 2023. Rozhodnutie súdu bude zrejme precedensom.)

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Eutanázia – áno či nie?

Seriál rozhovorov Karola Sudora. Ak máte k téme čo povedať, napíšte, prosím, na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie