Denník N

Naši zahraniční agenti: chránia prírodu namiesto štátu, oživujú ramená, mapujú pralesy, kosia a pasú

Kozy na Sedliskách pri Hlohovci, obnova pastvy je projektom BROZ. Foto – Soňa Mäkká
Kozy na Sedliskách pri Hlohovci, obnova pastvy je projektom BROZ. Foto – Soňa Mäkká

Robert Fico a poslanci za SNS chcú označovať mimovládne organizácie za zahraničných agentov. Slovensko by však bez peňazí z eurofondov a ďalších grantov nedokázalo zabezpečiť dobrý stav medzinárodnej siete chránených území NATURA 2000.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pojem zahraničný agent v týchto dňoch naberá medzi ochranármi zo štátnych aj mimovládnych organizácií na „popularite“. Riaditeľ Správy CHKO Záhorie Tomáš Olšovský v utorok stál s rozmanitou skupinou ľudí neďaleko obce Plavecký Peter a s istou dávkou hnevu sa k tejto novej politickej nálepke hlásil. „Napíšte, že aj štátni ochranári sú zahraniční agenti,” odkazoval.

Olšovský sa prišiel pozrieť na to, ako pokračuje projekt obnovy rašelinísk v Karpatoch, ktorého súčasťou je aj obnova lokality Hanšpíle pri rieke Rudava. Ide o aktivitu obnovy krajiny, ktorá je sčasti platená aj z nórskych fondov. Spoločne na tom pracujú štátni ochranári z Chránenej krajinnej oblasti Záhorie, neštátni ochranári z neziskovej organizácie Inštitút aplikovanej ekológie Daphne a okrem nich sa na rašelinisko prišli pozrieť aj deti zo základnej školy v Plaveckom Štvrtku a zástupcovia nórskych donorov.

Čo hovoria politici

Riaditeľ Správy CHKO Záhorie Olšovský naráža na to, že predseda Smeru a pravdepodobný nový predseda vlády Robert Fico chce označovať mimovládne organizácie ako zahraničných agentov v prípade, ak dostávajú granty zo zahraničia. Proti mimovládkam vystupujú aj ďalší novozvolení poslanci, najmä z SNS, ktorá podľa koaličnej zmluvy preberie ministerstvo životného prostredia.

„Koaličná zmluva podpísaná. Časy, keď mimovládkam politici zobali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Lesy SR

Ochrana prírody

Príroda

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie