Denník N

Policajtov nie je možné prepustiť bez nášho súhlasu, hovorí predsedníčka úradu na ochranu oznamovateľov Dlugošová

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Nemyslím si, že ľudia vo voľbách povedali, že korupcia ich už nezaujíma, hovorí predsedníčka úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ako ste prijali výsledky volieb?

Bolo to prekvapenie, lebo tam boli nejaké očakávania z exitpollov, a myslím si, že každý bežný občan sa na to trošku spoliehal. Ale jednoducho som ich zobrala na vedomie. Je to demokratický proces, ktorý je veľmi dôležitý, a je výbornou správou, že sa toľko ľudí zúčastnilo na voľbách. Teraz musíme hrať s tými kartami, ktoré voliči rozdali.

Čiže ste neupadli do depresie, že to tu celé nemá zmysel?

Vôbec nie.

Je možné, že toto volebné obdobie bude výzvou aj pre váš úrad. Poslanec SNS Tomáš Taraba povedal, že bývalá vláda založila 24 zbytočných úradov, a medzi nimi menoval aj váš úrad. Ako ste toto jeho vyhlásenie prijali?

Zachytila som to len veľmi okrajovo, nezoznamovala som sa podrobne s vyjadreniami poslanca Tarabu. Zažila som ho veľmi krátko na vypočutí, keď sme reportovali našu správu na výbore, ale tam sa zdržal len minútku, urobil si fotografiu. Už pred voľbami som si všimla, že dal po tej krátkej účasti na ústavnoprávnom výbore na Facebooku noticku, že takýto úrad bude treba po voľbách zrušiť. Ale zatiaľ nevnímam žiadnu vecnú argumentáciu a ani z úst pána Tarabu som ju nezachytila. Asi by bolo veľmi prekvapivé, keby vláda, ktorá sa formuje v tomto období, náhle zmenila svoj názor na vznik a fungovanie úradu, pretože zákon, ktorý úrad v roku 2019 ustanovil, sa pripravoval ešte počas vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho a v januári 2019 ho schválil takmer celý parlament. Bola to viac ako ústavná väčšina – 129 poslancov hlasovalo za.

Vtedy teda na to bola politická vôľa?

Jednoznačne, ako vidíme aj na výsledkoch hlasovania. Bol to vládny návrh zákona, bola to vtedajšia koalícia, ktorá, zdá sa, bude veľmi podobná tejto novej.

Pamätáte si na to, prečo sa to podarilo?

Hoci som dnes na čele úradu, sama som nebola pri zrode zákona a osobne som sa v tom žiadnym spôsobom neangažovala. Z môjho pohľadu ako občana chcel Robert Fico vyslať signál, a tak to aj komunikoval na viacerých tlačových konferenciách, že boj proti korupcii mu nie je úplne ľahostajný. V tom čase sa udialo aj niekoľko stretnutí s mimovládnymi organizáciami, takto si to pamätám z prípravného obdobia a z informácií, ktoré mám od mimovládnych organizácií. Gestorom bol úrad vlády, viem, že sa na tom zúčastnili aj legislatívci z ministerstva vnútra, takže to bol spoločný projekt a jednoznačne tam bola politická vôľa. Kredit treba nechať vtedajšej vláde, že do toho išla a takýto zákon schválila.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie