Denník N

Nie je to vždy o túžbe po štíhlosti. Chuť do jedla sa mi vrátila, keď som si vyriešila iný problém

Foto - Freepik/lookstudio
Foto – Freepik/lookstudio

Druhý diel štvordielneho miniseriálu o tom, že byť chudý neznamená byť zdravý.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Položia pred vás jedlo a zrazu sa vám zovrie žalúdok aj hrdlo a máte pocit, že ak si dáte čo i len jedno sústo, tak sa povraciate. Keď idete jesť, bojíte sa, aby sa vám to nestalo znova. Každé jedlo, ktoré máte na stole, vás stavia pred otázku: dojem ho alebo ma opäť zradí moje telo a zablokujem sa pred ďalším sústom?

Možno sa už ani nezamýšľate. Viete, že v niektorých situáciách sa nedokážete najesť. Možno je to pred konkrétnou udalosťou či pri konkrétnom človeku, alebo je to všeobecný pocit, ktorý máte neustále.

Tieto pocity poznám aj ja. S prestávkami som im čelila v rôznych formách a intenzitách približne osem až desať rokov. Až neskôr som s odbornou pomocou pochopila, že je to obranná reakcia tela na stres, s ktorým sa nevie inak vyrovnať. Vyriešila som si iné problémy a zmizol aj strach z jedla.

V prvom diele minisérie o chudých ľuďoch sme hovorili o tom, prečo niekto nevie pribrať a aké zdravotné riziká a problémy chudí ľudia riešia. V druhej časti sa budeme venovať naoko banálnejšiemu problému – že sa človek nedokáže najesť. Nemusí to vždy súvisieť s tým, že je človek chudý, ale, samozrejme, môže.

Práve preto sa tejto téme chceme venovať. Nikdy totiž nevieme, čo je za tým, že niekto nevie zjesť v reštaurácii ani polievku. Nie je to totiž dôvod na poznámky o tom, že nebude mať silu, keď sa nenaje, že bude celý deň hladný, ani na výsmech, že nie je schopný nič zjesť. Za tým, že iba prehadzuje lyžicu v tanieri, môžu byť vážnejšie príčiny. Vôbec pritom nemusia súvisieť s jedlom ako takým.

Mnoho ľudí má predstavu, že keď niekto prestane jesť, určite má anorexiu a ide mu o to byť chudší a lepšie vyzerať. Lenže toto osoby s nechutenstvami veľakrát vôbec neriešia. Odmietanie jedla vôbec nemusí mať nič spoločné s tým, ako chce človek vyzerať. Nechutenstvá sú často vonkajším prejavom úplne iných problémov.

Samozrejme, nie každé nechutenstvo je hneď problémom. Ak vás čaká stresujúca udalosť a neviete pred ňou zopár dní jesť alebo nie ste hladní prvé dni po smrti blízkej osoby, ide o normálnu vec, ktorá sa stáva. Spozornieť však treba, ak sa takéto niečo deje dlhodobo a bez zjavnej príčiny.

Problém zhoršila pandémia

„Príčinou môžu byť napríklad vzorce z rodiny, že jedlo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Chudnutie

Duševné zdravie

Šport a pohyb, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie