Denník N

Kaliňák u Žilinku najprv uspel s paragrafom 363, potom mu to pomohlo pri ospravedlnení od štátu

Minister obrany Robert Kaliňák zo Smeru. Foto N - Tomáš Benedikovič
Minister obrany Robert Kaliňák zo Smeru. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ešte pred nástupom do funkcie ministra obrany sa Robertovi Kaliňákovi štát ospravedlnil za jeho trestné stíhanie v prípade Súmrak. Maroš Žilinka tomu venoval status. Špeciálna prokuratúra poukázala na to, že sudcovia o obvinení Kaliňáka nepochybovali.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po zakladateľovi Penty Jaroslavovi Haščákovi má v rukách ospravedlnenie od štátu aj vplyvný člen Smeru Robert Kaliňák, ktorý sa má vo štvrtej vláde Roberta Fica stať ministrom obrany.

Kaliňákovi sa ospravedlnilo ministerstvo spravodlivosti za nezákonné trestné stíhanie a väzbu v prípade Súmrak. Ako prvý to zverejnil portál aktuality.sk. Ak by ospravedlnenie nedosiahol, chcel si nárokovať náhradu nemajetkovej ujmy v maximálnej výške 35-tisíc eur.

Budúci štvornásobný premiér Fico tiež čelil obvineniu v kauze Súmrak, no na rozdiel od Kaliňáka nemohol od ministerstva požadovať ospravedlnenie, lebo nebol stíhaný vo väzbe. Poslanci parlamentu vlani nedali súhlas na to, aby sa súd vôbec mohol zaoberať tým, či Fico pôjde do väzby.

Prípad Súmrak sa dodnes vyšetruje, Kaliňáka podozrievali, že ako niekdajší minister vnútra spolu s premiérom Ficom zneužívali políciu a finančnú správu na boj proti politickým oponentom, najmä proti vtedajšiemu prezidentovi Andrejovi Kiskovi a predsedovi OĽaNO Igorovi Matovičovi.

Ak by kauza teoreticky vyústila do nového obvinenia Kaliňáka, na ospravedlnenie by to nemalo žiaden vplyv, pretože sa týka toho, ako mu doposiaľ bolo zasiahnuté do práv.

Zvrat nastal na generálnej prokuratúre

Prípady Haščáka a Kaliňáka, ktorým sa štát ospravedlnil, nie sú identické. Rozdiel je v tom, že kým

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Jaroslav Haščák

Maroš Žilinka

Robert Fico

Robert Kaliňák

Smer

Slovensko

Teraz najčítanejšie