Denník N

Na referendum lákajú aj bilbordy s pápežom Františkom

Na bilborde na podporu referenda zobrazili pápeža Františka. Foto N - Tomáš Benedikovič
Na bilborde na podporu referenda zobrazili pápeža Františka. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pútače s pápežom vyzývajú, aby ľudia hlasovali v referende trikrát áno. Aliancia za rodinu odmieta, že by dala tieto bilbordy vyrobiť. Nevedia o nich ani biskupi.

Kampaň za referendum za rodinu sa začína zosilňovať. Po deťoch sa už na bilbordoch, ktoré vyzývajú k účasti na referende 7. februára, objavil aj pápež František.

Okrem jeho fotografie je na reklamnej ploche aj jeho citát z 22. januára: „Slovensko dnes odvážne bojuje za ochranu rodiny.“ A tiež odporúčanie: Hlasuj 3 x áno.

Na bilborde nie je žiadny autor ani logo. Aliancia za rodinu tvrdí, že nejde o ich bilbordy. „Nedali sme ich urobiť,“ reagoval Peter Kremský, jeden z hovorcov Aliancie.

Tvrdí, že nevie, kto za nimi stojí. Vyzval priaznivcov aj odporcov referenda, aby diskutovali slušne a férovo.

K bilbordom s fotografiou pápeža sa nehlásia ani biskupi. „Vieme o nich len od vás, nie je to bilbord Konferencie biskupov Slovenska,“ povedal jej hovorca Martin Kramara.

„Je zrejmé, že fotografie Svätého Otca sú verejne dostupné. Nepoznáme však autorov tohto konkrétneho bilbordu,“ dodal.

Za bozky sa ospravedlnili

V minulosti boli fotografie pápeža, ktoré sa objavili v reklamách, problém. „Súhlas na verejné zobrazenie pápeža musí dať Svätá stolica,“ povedal cirkevný analytik Imrich Gazda.

„V prípadoch, keď bola použitá jeho podobizeň v rámci komerčných aktivít, Vatikán podnikol právne kroky,“ dodal.

Kampaň firmy Benetton z roku 2011.
Kampaň firmy Benetton z roku 2011.

V minulosti išlo napríklad o reklamu firmy Benetton, ktorá zobrazovala vtedajšieho pápeža Benedikta XVI., ako sa bozkáva s veľkým imámom káhirskej mešity Ahmedom Mohamedom el-Tayebom. Vatikán hrozil právnymi krokmi. Nakoniec sa firma ospravedlnila.

Pri bilborde, ktorý vyzýva na referendum, však hovorca biskupov zatiaľ o žiadnych právnych krokoch nevie.

Pripravili pastiersky list

Kampaň za referendum bude výraznejšia aj v kostoloch. Konferencia biskupov Slovenska potvrdila, že na túto nedeľu pripravili biskupi pastiersky list, informovali o tom Aktuality.sk.

V pastierskom liste citujú aj pápeža Františka. V liste sa nachádza aj rovnaký citát ako na bilborde s pápežovou fotografiou, ku ktorému sa nik nehlási.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie