Denník N

Bolo to, akoby ma zrazil nákladiak, opisuje matka. Čo je depresia po odstavení a ako jej predísť

Ilustrácia - M. O. s Midjourney
Ilustrácia – M. O. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Niekoľko mesiacov po pôrode v roku 2015 sa Katie Brownellová pripravovala na zdanlivo nevyhnutný emocionálny prepad. Vedela, že jej anamnéza depresie a predmenštruačnej dysforickej poruchy – ťažšej formy predmenštruačného syndrómu – ju robia zvlášť náchylnou na popôrodnú depresiu.

Jej syn Caleb bol výlučne dojčený. Prešli tri mesiace, potom šesť a Brownellová stále nepociťovala žiadne symptómy. S každým ďalším míľnikom si vydýchla.

Potom, zhruba sedem mesiacov po pôrode, sa však dostavili, keď to najmenej očakávala. Pociťovala ohromujúci smútok a bezcennosť, zažívala drastické zmeny nálad a mala problémy so spánkom. Jej jedinou skutočnou útechou bolo tráviť čas s Calebom.

„Nebola som na to pripravená,“ spomína 38-ročná Brownellová z mesta Harpers Ferry v Západnej Virgínii. „Každý deň, keď som sa zobudila, som na sebe pociťovala obrovskú ťažobu. Bolo to jediný raz v mojom živote, keď som mala samovražedné myšlienky.“

Caleb začal jesť oveľa viac tuhej stravy a Brownellová ho čoraz menej dojčila. Na svoje prekvapenie zistila, že odstavenie od dojčenia bolo pravdepodobnou príčinou jej depresie.

Zatiaľ čo popôrodná depresia je pomerne dobre preskúmaná, stavu známemu ako depresia po odstavení sa nevenuje takmer žiadny výskum.

Tento typ depresie nastáva počas dojčenia alebo po jeho ukončení a predpokladá sa, že je dôsledkom poklesu hormónov súvisiaceho s odstavením. Symptómy môžu zahŕňať úzkosť, pocity beznádeje, podráždenosť a nespavosť.

Nie je jasné, koľko žien môže trpieť depresiou po odstavení alebo je ňou ohrozených, pretože výskum je obmedzený.

„Neexistujú takmer žiadne veľké štúdie o depresii po odstavení, čiastočne preto, lebo sa tak veľmi zameriavame na popôrodnú depresiu,“ vraví Verinder Sharma, profesor psychiatrie zo Západnej univerzity v kanadskom Londone.

„Chýba povedomie o tom, že niektoré ženy sú v období odstavenia ohrozené, a to nielen medzi ženami, ale aj medzi opatrovateľmi.“

Aj viac než rok po pôrode

Joanna Goddardová v roku 2011 náhle počas týždňa odstavila svojho syna Tobyho. Cítila sa pripravená prestať dojčiť a neobávala sa žiadnych emocionálnych dôsledkov.

„Bolo to, ako keby ma zrazil nákladiak,“ opisuje 44-ročná Goddardová, zakladateľka webu Cup of Jo o životnom štýle pre ženy so sídlom v Brooklyne. „Najskôr som bola trochu unavená a úzkostná, ale darilo sa mi, no potom ma zachvátil skutočne hlboký smútok.“

Na rozdiel od Brownellovej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Rodičovstvo

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie