Denník N

Vývoj bojov (604. deň): Z Avdijivky môže byť Bachmut tejto zimy, Rusi píšu, že na útoky majú len „mäso“

Ukrajinská námorná pechota na Dnipre. Foto - TASR/AP
Ukrajinská námorná pechota na Dnipre. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Už aj Rusi píšu o Avdijivke ako o mlynčeku na mäso.
  • Ukrajinci zaútočili na ďalšiu dedinu na ľavom brehu Dnipra.
  • Bilancia útoku ATACMS na ruské letiská sa opäť zvýšila a prekročila 20 zasiahnutých vrtuľníkov.
  • Znepokojujúca správa pred novou ofenzívou Rusov proti civilným cieľom – nepodarilo sa zostreliť ani štvrtinu cieľov.
  • Mapa dňa – Avdijivka a Dnipro
  • Videá dňa – boje pri Avdijivke; ďalší úspešný útok lancetu; jedno z najintenzívnejších videí vojny sa odohráva v takmer úplnej tme, treba ho počuť.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 19. októbra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Na Ukrajine sa ochladilo. Je to problém najmä pre vojakov v dedinách, ako sú Andrijivka a Kliščijivka pri Bachmute či Robotyne a Verbove v smere na Tokmak. V niektorých z nich po úporných bojoch nielenže takmer nezostali žiadne budovy, v ktorých by sa mohli zohriať, ale ak aj nejaké sú, nemôžu v nich založiť oheň.

Neustále sliediace drony okamžite odhalia akýkoľvek zdroj tepla a navedú naň paľbu delostrelectva. Konkrétne v piatok o tomto probléme písal jeden z ruských telegramových účtov v súvislosti s Verbovým, ale rovnaké skúsenosti zažívajú vojaci na oboch stranách. V takýchto podmienkach strávia celú zimu.

Ešte pred ňou sa ruská armáda snaží prevziať iniciatívu najmä na severe a zdá sa, že ukrajinská práve začína posledný vážny pokus o veľké víťazstvo na juhu. Vo štvrtok Rusi podnikli nebývalo veľký útok pri Avdijivke a v smere na Kupiansk. Ukrajinci zas zintenzívnili nájazdy cez Dnipro na jeho ľavý breh. Mnohí preto očakávajú, že na spadnutie je veľká výsadková operácia, ktorej cieľom bude Krym.

Už aj prominentní Rusi píšu o Avdijivke ako o mlynčeku na mäso. Pri Avdijivke sa ruské útoky po prvom neúspechu z minulého týždňa na pár dní zmiernili. Vo štvrtok však Rusi skúsili udrieť ešte väčšou silou.

Postupne prichádzajú videá svedčiace o mimoriadnom nasadení techniky aj pešiakov. Zdá sa, že mimoriadne boli aj straty. Svedčia o tom nielen videá z bojiska a ukrajinské štatistiky, ale aj komentáre ruských vojenských spravodajcov. Práve tie sú v tomto prípade najvýpovednejšie.

Napríklad známy Romanov, ktorého aktuálne úrady varujú, že mu zavrú ústa, ak neprestane uverejňovať kritické

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie