Denník N

Marián Leško: Ak by prezidentka odmietla vymenovať Kaliňáka, povedala by, že jej názor je dôležitejší ako názor voličov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Ak bola Zdenka Kramplová pre Mečiara hruštička húževnatá, tak Juraj Blanár bude pre Fica orech nevylúpaný, hovorí politický analytik a komentátor Marián Leško.

Robert Fico odovzdal prezidentke Zuzane Čaputovej novú vládnu zostavu. Môže prezidentka odmietnuť vymenovať ministra? 

Môže. Ak by nemohla, nedávalo by to logiku. Na jednej strane by jej ústava ukladala povinnosť, aby prijímala rozhodnutia tak, aby zabezpečovala riadny chod ústavných orgánov, a ak by nemohla nič v tomto smere urobiť, tak by nemohla plniť svoju povinnosť.

Zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov je veľmi všeobecný pojem. Čo to znamená? 

Ako väčšina ustanovení ústavy, tak aj toto si vyžaduje spresnenie, precizáciu a najlepšie je, ak o tom rozhodne Ústavný súd. Ústava nemôže byť taká podrobná, aby riešila akúkoľvek zložitú konkrétnu situáciu, ale musí vytvárať predpoklady, aby Ústavný súd mohol povedať, je to tak alebo onak. Rokmi sa to cizeluje, prečistí a rozhodnutia Ústavného súdu dotvárajú interpretáciu ústavy.

Zo všetkých mien, ktoré prezidentka dostala, oznámila, že nevymenuje iba jedného kandidáta – starostu Očovej Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia. Ako dôvody uviedla, že v prípade jeho vymenovania by nebol zabezpečený riadny chod ministerstva, pretože on je človek, ktorý svojimi vyjadreniami neguje dlhodobo platnú environmentálnu politiku tohto štátu a medzinárodné záväzky, neuznáva vedecký konsenzus o zmene klímy, žiadna klimatická kríza podľa neho neexistuje, verejne schvaľuje násilné vyrovnanie sa s názorovými oponentmi, najmä z radov ochrancov prírody. Sú tieto dôvody dostatočnými?

Z môjho pohľadu áno. Ale v tejto chvíli nikto nemôže povedať, či sú naozaj dostatočné, pretože kým k tomu nepovie svoje stanovisko Ústavný súd, každý môžeme mať svoj vlastný názor.

Prezidentka povedala aj takú vetu, že na rozdiel od ďalších nominantov v prípade Rudolfa Huliaka existujú ústavno-právne dôvody, a to v takej intenzite, že nemôže zastávať post ministra. Teda hovorí, že v prípade iných kandidátov také ústavno-právne dôvody v takej intenzite neexistujú. Naozaj neexistujú? Nie je skutočným problémom vo vláde Robert Kaliňák a nie pán Huliak?

Tu sme pri tom hlavnom probléme. V ústave je nielen článok 101 o tom, čo je povinnosťou a právom prezidentky, ale je tam aj článok 2, ktorý hovorí, že štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú buď priamo, alebo prostredníctvom volených zástupcov. To, že je tam pán Fico, pán Kaliňák a ďalší ľudia, ktorí nielen z môjho pohľadu nie sú celkom zárukou riadneho chodu ústavných orgánov, je fakt.

Ale na druhej strane sa nedostali na post kandidátov na najvyššie štátne funkcie ako výsadok z Marsu, ale sú tam preto, lebo ich tam poslal suverénny slovenský volič. Takže, ak by pani prezidentka povedala: „Nevymenujem pána Fica, nevymenujem pána Kaliňáka“, tak by povedala, že jej názor je dôležitejší a významnejší ako názor voličov Slovenskej republiky. A to už by nebolo celkom podľa ústavy, to už by nebol systém parlamentnej demokracie, ale systém poloprezidentský až prezidentský.

My dvaja by sme určite našli ústavno-právne dôvody na nevymenovanie Roberta Kaliňáka.

Je to tak. Určite by sa našli a možno oveľa silnejšie ako v prípade pána Huliaka.

Teraz, keď bude Robert Kaliňák na poste ministra obrany, budeme obaja dúfať, že už sa nedá pomýliť a oklamať napríklad vietnamskou rozviedkou a nepožičia vojenské lietadlo na únos vietnamského občana?

Povedala si, že sa nedá pomýliť. O tom sa dá diskutovať, lebo ako obidvaja vieme, to, či sa dal oklamať, pomýliť, či poskytol to lietadlo nevedomky, je vec, ktorá sa na Slovensku nikdy poriadne nevyšetrovala. Takže áno, budeme dúfať, že pán Kaliňák má už svoje najväčšie excesy za sebou a že sa bude správať primerane k svojmu novému ústavnému postaveniu.

Verejnosť má výhrady aj voči iným kandidátom, nielen voči pánovi Kaliňákovi. Ak pri ňom platí, že je to vôľa ľudu, ako to, že to neplatí pri pánovi Huliakovi? Aj jeho zvolili. 

To je vec, ktorá je sporná a ktorá je vo vývoji, pretože pani prezidentka to naformulovala tak, ako keby počítala s tým, že sa tento spor dostane pred Ústavný súd a Ústavný súd môže a musí povedať, čo je dostatočný dôvod na to, aby niekoho nevymenovala za člena vlády. Keby sme predpokladali, že je povinná, tak sa v podstate prezidentka zmení na hlavnú štátnu notárku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie