Denník N

Vypestovali najštipľavejšiu čili papričku. Čím nás láka pálivá chuť a prečo by sme papričky nemali zapíjať vodou?

Pestovateľ Ed Currie a jeho Pepper X. Foto – AP
Pestovateľ Ed Currie a jeho Pepper X. Foto – AP

Nový rekordman nazvaný Pepper X má žlto-zelenú farbu a vznikol krížením Carolina Reaper s „papričkou, ktorú mi poslal môj priateľ z Michiganu a bola brutálne pálivá“, povedal pestovateľ Ed Currie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ed Currie z Južnej Karolíny vypestoval najpálivejšiu čili papričku.

Paprička Pepper X, ako ju nazval, dosahuje pálivosť v priemere 2,693 milióna jednotiek Scovilleho škály (SHU), čím si tento mesiac vyslúžila zápis do Guinnessovej knihy rekordov.

Aj predošlého rekordmana – čili papričku Carolina Reaper – vypestoval Ed Currie, no v priemere má o milión SHU menej ako Pepper X.

Pre porovnanie, papričky jalapeños, ktoré sú pre niektorých ľudí neznesiteľne pálivé, dosahujú úroveň 2 500 až 10 000 jednotiek Scovilleho stupnice.

Pepper X dosiaľ ochutnalo len päť ľudí, medzi nimi aj samotný Currie. „Pálivú chuť som cítil tri a pol hodiny. Potom prišli hrozné kŕče,“ povedal muž a pre agentúru AP dodal, že asi hodinu stonal od bolesti.

Desať rokov šľachtenia

Na Pepper X pracoval Currie desať rokov od roku 2013, keď sa Carolina Reaper – nadšencami označovaná ako chvost škorpióna – stala najpálivejšou papričkou na svete.

Nový rekordman má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Gastro a jedlo

Príroda

Prírodné vedy

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie