Denník N

Putin je muž bez kontroly, Stalinovi dohováralo aspoň politbyro, vraví poľský exprezident Kwaśniewski

Foto Deník N - Ludvík Hradilek
Foto Deník N – Ludvík Hradilek

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Ukrajina by mala vstúpiť do Európskej únie čo najskôr, hovorí bývalý poľský prezident Aleksander Kwaśniewski. Najprv bol presvedčený, že tento proces musí trvať dlhšie, než trval napríklad Poľsku. To sa od uzavretia asociačnej dohody zapojilo do bruselských štruktúr po dvanástich rokoch.

Názor zmenil aj v otázke vstupu Ukrajiny do NATO. Vysvetľuje, prečo do Severoatlantickej aliancie patrí, aj keď pred ruskou inváziou tvrdil opak.

V rozhovore tiež hovorí:

  • čo voľby v Poľsku prezradili o tamojšej spoločnosti;
  • prečo si myslí, že sa Jaroslaw Kaczyński pokúsi opozíciu korumpovať a ako;
  • o čom pred rokmi rokoval s Putinom;
  • čo obdivuje na komunistickom diktátorovi Jaruzelskom;
  • či sa hanbí za svoju komunistickú minulosť.

Tieto voľby v Poľsku boli bojom o demokratické princípy. Vyhrali tie princípy?

Áno, z dvoch dôvodov. Vyhrala demokratická opozícia a ešte úžasnejším dôvodom je volebná účasť. Takmer sedemdesiatštyri percent? To sa v Poľsku nikdy predtým nestalo.

Ani v roku 1989.

Áno, ani v roku 1989. Mobilizácia ľudí bola úžasná, k voľbám sa dostali nové skupiny voličov, ktoré normálne nie sú politicky aktívne.

Ženy…

Ženy a mladí ľudia. Teraz nás čaká ťažké obdobie, ktoré bude trvať zhruba mesiac a pol. Bude to také politické vákuum. Prezident môže tento proces urýchliť, ale keďže je taký spätý s PiS, myslím si, že to neurobí.

Považujete za štátotvorné, že práve pre blízky vzťah s Kaczyńským dá prvý pokus Morawieckému? Jeho strana voľby vyhrala, ale nemá koaličných partnerov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Tusk

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie