Denník N

Riaditeľ SND Drlička: Tanečník z Kórey je vynikajúci, umelci zo zahraničia nás obohacujú

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Teším sa na prvé stretnutie s novou ministerkou kultúry, som pripravený s ňou často komunikovať, hovorí riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ako ste prijali výsledky volieb?

S pokojom. Situáciu som sledoval a viac-menej som očakával takýto výsledok. Priebežné prieskumy pred voľbami naznačovali, že to takto dopadne, takže som nebol nejak prekvapený a emočne ma to nijak zásadnejšie nezasiahlo.

Veľa hercov, nielen zo SND, pred voľbami podporilo Progresívne Slovensko – celkovo je to liberálnejšie prostredie. Je v divadle teraz nejaké sklamanie? 

Takto to neriešime, žiadnu veľkú depresiu necítim. Treba si uvedomiť, že národné divadlo má viac ako osemsto zamestnancov a je isté, že medzi nimi sú aj voliči Smeru, SNS, aj OĽaNO a tak ďalej. Medzi hercami je zjavne veľa voličov Progresívneho Slovenska. Niektorí asi sú sklamaní, ale nemyslím si, že je tam nejaká defetistická nálada, že by boli ohrozené naše predstavenia. Skôr si myslím, že tí, čo volili Demokratov, sú sklamaní, že nie sú Demokrati, a tí, čo volili PS, sú sklamaní, že nie je PS. Nebadám žiadne veľmi negatívne nálady.

Už ste s hercami hovorili o tom, čo vás čaká?

Áno, mali sme aktív, to je stretnutie vedenia so súbormi, a v piatok som sa stretol s činohrou. Vieme, že členovia činohry sa často verejne vyjadrujú k politickým alebo spoločenským témam; chcel som počuť ich názor, do akej miery majú teraz v pláne sa vyjadrovať. Potom aj ja musím následne reagovať na niektoré vyhlásenia. Sú to naši zamestnanci, ale nálady sú v princípe veľmi umiernené. Nikdy im nebudem brániť v tom, aby vo svojom voľnom čase mimo javiska SND hovorili to, čo cítia a čo si myslia, ale zároveň sme v zhode, že si počkáme na to, ako bude nové vedenie ministerstva kultúry pristupovať k Slovenskému národnému divadlu.

Ministerstvo kultúry pripadne SNS, čo je strana, ktorej poslanecký klub tvorí jej predseda Andrej Danko a potom veľa ľudí z dezinfo scény, ktorých do parlamentu vyniesla hlavne nenávisť a rozoštvávanie spoločnosti. Toto vás sklamalo?

Priznám sa, že som očakával, že o rezort bude mať záujem strana Hlas, takže by som to mohol nazvať miernym sklamaním, lebo lídra Hlasu vnímam ako človeka, ktorý sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Martina Šimkovičová

Rozhovory

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie