Denník N

Aké bolo futbalové derby? Priemerný futbal zatienil požiar na štadióne aj ohňostroj

Ohňostroj na štadióne v Trnave. Foto N - Pavel Bielik
Ohňostroj na štadióne v Trnave. Foto N – Pavel Bielik

Slovan vyhral 2:1 v Trnave a posunul sa na čelo tabuľky, na tribúne však horelo. 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bol som na derby medzi Trnavou a Slovanom. Zápas mesiaca, najslávnejšie slovenské derby. Príležitosť vidieť dobrý futbal a zažiť kvalitnú atmosféru aj na slovenskej lige. Neváhal som.

Prišiel som tri hodiny pred úvodným výkopom. Počasie krásne a priznávam, že ma zaujímalo aj to, či v uliciach vzniknú šarvátky, bitky alebo iné nepokoje.

Zápas označili za rizikový. Veď v minulosti sa už viackrát stalo, že práve derby medzi Trnavou a Slovanom bolo na tribúnach a v uliciach poriadne drsné.

Fanúšikovia Slovana pricestovali do Trnavy špeciálne vypraveným vlakom. Kollárova ulica vedúca zo stanice na štadión bola preto už od tretej pre verejnosť uzatvorená. Na každom kroku stáli policajti a ťažkoodenci. V Trnave chceli zvýšeným počtom policajtov v uliciach predísť problémom.

A treba férovo povedať, že sa im to aj podarilo. Iné to však bolo na tribúne.

Aby vám niečo nepristálo na hlave

Tisícka fanúšikov Slovana prišla do Trnavy necelú hodinu a pol pred zápasom. Desiatky policajtov ich čakali už na stanici. Dokonca uzatvorili hlavný vstup z čakárne na perón. Pár cestujúcich klasickými spojmi nechápalo, čo za manévre sa dejú.

Michal Ďuriš proti Slovanu neskóroval. Foto – TASR/Lukáš Grinaj

„Asi futbal, však?“ pristavil sa pri mne starší pán. V duchu som ho odhadol na šesťdesiat. „Áno,“ odpovedám. „So Slovanom,“ dodávam s očakávaním nejakej reakcie. „No, to zas bude…“ povzdychol si šesťdesiatnik a vybral sa na svoj spoj.

Potom prišli slovanisti. Už po vystúpení z vlaku zapálili pár delobuchov. Počul som vulgárne pokriky na adresu všetkého trnavského – ľudí, štadióna, ale najmä futbalistov. Nechýbali vztýčené prostredníky.

„Radšej ulicu obíďte. Viete, pre istotu, aby vám niečo nepristálo na hlave,“ radil mi jeden z policajtov v kukle a „korytnačom“ výstroji. Ani ma nemusel dlho prehovárať. A hoci som sa pri toľkých policajtoch cítil bezpečne, človek nikdy nevie. Na štadión som išiel okľukou. Aj keby som chcel, cez Kollárovu by ma nepustili. Tá patrila slovanistom.

Našťastie sa v uliciach – respektíve v tej jednej vedúcej na štadión – nič vážne nestalo. Policajti sprevádzali slovanistov až na štadión. Pred ním ich ešte pristavili a priamo na tribúnu ich už púšťali len v malých, zhruba 20-členných skupinkách. Asi kontrolovali občianske. To je pri rizikových zápasoch bežné. Lístky sa predávajú len na konkrétne meno.

Požiar na tribúne

V uliciach teda, až na drobné incidenty, všetko v poriadku. Na samotnom zápase však už nie.

Ešte ani nezaznel úvodný hvizd a trnavskí ultras vyvesili dole hlavou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalová Niké liga

ŠK Slovan Bratislava

Trnava

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie