Denník N

Vývoj bojov (607. deň): Bitku o Avdijivku môže rozhodnúť „terrikon“ – čo to je a prečo sa oň tak bojuje

Terrikon nad Avdijivkou. Foto - Google Maps
Terrikon nad Avdijivkou. Foto – Google Maps

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

 • Pri Avdijivke sa zrazili aj na pomery tejto vojny veľké sily.
 • Čo nové na fronte pri Kupiansku, Dnipre a Robotynom.
 • Slávny režisér Oleh Sencov opisuje boj, pri ktorom už bol zmierený so smrťou.
 • Ako vyzerajú následky použitia ATACMS na letisku v Luhansku.
 • GPS navigácia zaviedla muža zo Sevastopola k Avdijivke. Jej chybu neprežil.
 • Mapa dňa – Avdijivka
 • Videá dňa – ako štartuje lancet; ako vybuchuje TOS-1

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 22. októbra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Bojuje sa o avdijivský „terrikon“, Rusi pomaly postupujú. V opisoch bojov pri Avdijivke sa z oboch strán najčastejšie opakuje slovo terrikon. Ide o ruský a ukrajinský výraz pre haldu priemyselného odpadu, podobnú tej, aká je na Slovensku pri Žiari nad Hronom.

Dôvodom, prečo sa o tejto konkrétnej kope píše tak často, je, že v každej bitke má výhodu ten, kto ovláda výšky. V bojoch pri Avdijivke o to viac, že jedinou „výškou“ je tam práve „terrikon“. Nachádza sa na severnom vstupe do mesta, a keby ho Rusi ovládli, mali by ho celé pod sebou.

Ruské aj ukrajinské zdroje sa v nedeľu viac-menej zhodovali, že halda sa ocitla v sivej zóne. Znamená to, že ju neovláda žiadna zo strán. Opustili ju ukrajinskí obrancovia, ale Rusi ju zároveň nedokážu obsadiť.

V celkovom hodnotení sa priebeh bojov diametrálne odlišuje podľa toho, či o ňom píše ruský alebo ukrajinský zdroj. Rusi hlásia postupné napredovanie, Ukrajinci bezvýznamné zmeny. Pripomína to spôsob informovania o bojoch pri Robotynom, len v obrátenom garde.

Najucelenejší opis situácie počas víkendu priniesol ukrajinský vojenský spravodajca Jurij Butusov. Aj on tvrdí, že „terrikon“ je v sivej zóne, ale pridáva dôležité podrobnosti. Útok v oblasti sa podľa neho začal už 1. októbra, keď zaútočila ruská 114. brigáda. Od

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

 • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
 • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
 • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie