Denník N

Ortéza je super pomôcka, ale ak ju nepoužívate správne, môžete si zničiť kĺby, hovorí expert z knihy Pohyb je liek

Tomáš Mihalík. Foto N - Tomáš Benedikovič
Tomáš Mihalík. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Rozhovor je súčasťou knihy Pohyb je liek – Návod na život bez bolesti so silovým a kondičným špecialistom Tomášom Mihalíkom, ktorú si môžete kúpiť v obchode Denníka N. Mihalíka nájdete aj na Instagrame, rovnako aj Michala Červeného, ktorý mu v knihe kladie otázky.

Ako často si ľudia pri pohybovej terapii zamieňajú príčinu a dôsledok?

Ľudia za mnou prídu a chcú obklad, pofúkať, zatejpovať, namasírovať, akupunktúru. Reálne však riešia len bolesť. A keď odíde bolesť, fungujú rovnako ako predtým. Keď za mnou prídu, tak šmatlajú, ťahajú za sebou nohu ako vojnový veterán. Mám metódy, keď rýchlo odstránim bolesť, no cvičenie tým pre človeka hasne. Nestačí však odstrániť bolesť, aj keď klienti majú iný postoj. Keď niekoho upozorním, že nevie pohnúť členkom, odvetí, že to tak už má päť rokov. Čuduje sa, prečo by to mal byť problém. Spýtam sa, či ho nebolí bedro. Bolí. Poviem, že to je z členka. Nechcú mi veriť, že to spolu súvisí a pýtajú sa ma, či som sa zbláznil. Odpoviem, že to tak je, nech sa na seba pozrie, aký je celý vykrivený. Málokto vie, kde môže byť príčina vzniku bolesti. A ortopédi často riešia bolesť operačným zákrokom. Ale keď človek po operácii zle rehabilituje, o dva roky sa vráti s druhým kolenom, s bedrom alebo boľavými krížami.

Ako je možné, že nefunkčný členok ovplyvní aj iné kĺby?

Z pohľadu ďalšieho nadväzovania pohybu je to jeden z najdôležitejších kĺbov. Každý kĺb je závislý od toho, čo je v rade nad ním alebo pod ním. Ak je členok nedostatočne ohybný, obmedzí tým koleno aj bedro. Jedným kĺbom obmedzíme pohyb druhého a ten je namáhaný iným ako prirodzeným spôsobom a opotrebuje sa. Ak človek zle zrehabilitoval členok, ktorý si poranil pred piatimi rokmi, môže byť dôvodom dnešnej bolesti kolena či chrbta.

Chrbta?

Predo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Pohyb je liek

Radíme športovcom

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie