Denník N

Čomu verili voliči Smeru: ohrozeniu tradičnej rodiny aj falšovaniu volieb

Na voličov výrazne zafungovala aj antikampaň proti PS, ukázal prieskum, ktorý na Slovensku robila organizácia CEDMO.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Voliči Smeru, SNS a Republiky sa tesne pred voľbami obávali viacerých fiktívnych či podružných hrozieb, ktoré u nich mohli prekryť aj témy, ako je zdravotníctvo, školstvo či korupciu. Väčšina z nich napríklad verila, že víťazstvo Progresívneho Slovenska by mohlo zasiahnuť ich rodinný život a výchovu najmladšej generácie.

Potvrdil to prieskum Stredoeurópskeho observatória digitálnych médií (CEDMO), ktoré vedie český televízny moderátor a vysokoškolský pedagóg Václav Moravec.

V spolupráci s agentúrou Ipsos predložil slovenským voličom viaceré konkrétne tvrdenia z predvolebnej kampane. Týkali sa napríklad vojenskej pomoci Ukrajine, kultúrno-etických tém alebo konšpiračných teórií o údajnej manipulácii volieb.

Výskum prebiehal v dňoch 22. septembra až 1. októbra, teda v posledných dňoch pred hlasovaním. Zúčastnilo sa ho 2106 ľudí.

Aké je zistenie

Výsledky ukázali, že medzi voličmi novej koalície dobre zafungovala antikampaň proti Progresívnemu Slovensku. Až osemdesiat a viac percent voličov Smeru, Republiky a SNS bralo vážne obavu, že vláda pod vedením PS by predstavovala „zásadné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Progresívne Slovensko

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie