Denník N

Je to horšie ako v tureckom väzení, hovoria cudzinci v Medveďove, kam prišiel ombudsman na kontrolu

Protestný nápis vyvesený z okna ÚPZC Medveďov: "Sloboda. Pomôžte nám. Pomaly nás zabíjajú."
Protestný nápis vyvesený z okna ÚPZC Medveďov: „Sloboda. Pomôžte nám. Pomaly nás zabíjajú.“

AKTUALIZÁCIA: Cudzinci po návšteve ombudsmana ukončili protestnú hladovku. Ak sa podmienky nezlepšia, sú pripravení ju opäť vyhlásiť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ombudsman Róbert Dobrovodský prišiel v pondelok na neohlásenú kontrolnú návštevu na Útvar policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove. Preveruje tam obvinenia spísané v stanovisku 45 cudzincov, ktorí minulý týždeň vyhlásili hladovku.

V stanovisku na sociálnych sieťach sa sťažujú na zlé hygienické podmienky, tvrdia, že im odopierajú pobyt vonku, nevedia, prečo sú zadržiavaní, a že nemajú prístup k adekvátnym sociálnym a právnym službám.

„Nie sme informovaní o právnom základe nášho zadržania ani o tom, čo sa s nami bude diať. Nemôžeme nikoho kontaktovať. Jediný spôsob, ako upútať pozornosť na našu situáciu, je hladovka. Požadujeme prepustenie do otvorených táborov.“

O podmienkach v Medveďove sme sa rozprávali s dvoma zadržanými. Hovoria o ponižovaní, nátlaku aj fyzickom násilí. Viac ako sto zadržaných v Medveďove má na starosti jeden sociálny pracovník zo Slovenskej humanitnej rady.

Prezídium policajného zboru reagovalo, že postup policajtov v Medveďove je plne v súlade so zákonom, a za vyhlásením vidí snahu zaistených dostať sa zo zariadenia.

Dobrovodský necelé tri hodiny od začatia kontroly povedal médiám, že sa stretol so všetkými cudzincami, ktorí držia hladovku. Ich počet medzičasom klesol.

„Myslím, že teraz ich je okolo 15-16. Samozrejme, nebolo možné presne verifikovať tieto údaje, pretože sa menia na dennej báze,“ vysvetlil.

Podľa ombudsmana by bolo nezodpovedné teraz hodnotiť, či v zariadení došlo k porušeniu ľudských práv. Chce počkať na riadne ukončenie a vyhodnotenie svojej kontroly.

Riaditeľ zariadenia plne spolupracuje s úradom Verejného ochrancu práv, poznamenal Dobrovodský. „To znamená, že budeme čakať na riadne vyhodnotenie všetkých podkladov,“ dodal.

Je to horšie ako v tureckom väzení, správajú sa k nám ako k psom

Zariadenie v Medveďove má kapacitu dvesto ľudí – 160 mužov a 40 žien. V tejto chvíli je tam 102 mužov a dve ženy. Podľa polície držalo ešte v pondelok ráno hladovku 32 občanov Turecka, 12 občanov Iraku a po jednej osobe z Uzbekistanu, Pakistanu a Moldavska. „Táto situácia sa však v priebehu dňa mení,“ dodáva komunikačný odbor prezídia s tým, že zdravotný stav protestujúcich pravidelne kontroluje zdravotný personál.

Zadržaní majú raz za dva týždne nárok na 30-minútovú návštevu najviac dvoch ľudí. Návštevy právnych zástupcov týmto obmedzeniam nepodliehajú. Kurd Ferhat Pala sa pokúšal dostať do Francúzska, no uviazol u nás. Denník N mal vďaka iniciatíve jeho priateľky možnosť stráviť čas s týmto mužom priamo v zariadení v Medveďove krátko pred

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Migrácia

Slovensko

Teraz najčítanejšie