Denník N

Newsfilter: Kto o štyri roky porazí Fica? Sulík to už riešiť nebude

Predvolebný bilbord SaS, na ktorom je predseda Richard Sulík. Foto N - Tomáš Benedikovič
Predvolebný bilbord SaS, na ktorom je predseda Richard Sulík. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Sulík končí ako predseda, ale stranu chce riadiť ďalej. 2. Načo nám je týždeň mediálnej gramotnosti. 3. Danko začal hovoriť o tom, že bude len tichým koaličným partnerom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Sulík končí ako predseda, ale stranu chce riadiť ďalej

Predseda SaS Richard Sulík oznámil, že po pätnástich rokoch skončí ako predseda SaS. Na najbližšom kongrese strany, ktorý bude v marci, sa už bude uchádzať iba o funkciu čestného predsedu, ktorú chce dovtedy dostať do stanov strany. Z tejto funkcie chce podporovať nového predsedu strany a „dozerať“ na chod SaS.

Sulík zároveň oznámil, že v júni chce kandidovať do europarlamentu a o štyri roky aj do slovenského parlamentu. A ak by SaS bola vo vláde, je pripravený pomôcť.

Ako tomu rozumieť? Sulíkovi sa nechce robiť opozičná politika, chce odísť do Bruselu. Vie, že je čas skončiť ako predseda SaS, ale nevie sa strany vzdať úplne a chce ju riadiť z úzadia.

Ďalší muž. Už teraz je teda zrejmé, že ani kongres SaS nezmení to, že slovenskej politike vládnu muži. Hoci Sulík verejne nehovorí, koho si predstavuje ako nového predsedu, už čoskoro začne s Branislavom Gröhlingom, svojím pravdepodobným nástupcom, obiehať členov strany po celom Slovensku. Gröhling už povedal, že o kandidatúre uvažuje.

Za predsedníčku strany nebude kandidovať ani Mária Kolíková. Povedala, že na kongrese v marci bude kandidovať do republikovej rady strany, a to bude pre ňu test, či je vôbec o ňu v SaS záujem.

Voliči a straníci. Nie je to prvýkrát, čo sa záujmy straníkov nestretnú so záujmami občanov. Podľa výsledkov volieb je dvojkou v strane Kolíková, nie Gröhling. Bývalá ministerka spravodlivosti získala približne 53-tisíc hlasov, Grohling 48-tisíc. Na porovnanie – predseda SaS Sulík získal 82-tisíc hlasov.

V poslaneckom klube SaS sú síce ešte dve silné političky – Vladimíra Marcinková (46-tisíc krúžkov) a Jana Bitó Cigániková (39-tisíc krúžkov), no pravdepodobnosť ženskej líderky v SaS to nezvyšuje. Marcinková ani nie je členkou strany, takže kandidovať za predsedníčku nebude, a Bitó Cigániková zatiaľ len povedala, že sa k tomu nebude vyjadrovať.

Kto porazí Fica? Zmena vo vedení SaS by mohla byť dobrou príležitosťou na začatie hlbšej debaty o tom, kto o štyri roky vo voľbách porazí Roberta Fica.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Richard Sulík

SaS

Komentáre

Teraz najčítanejšie