Denník N

Odmietnutím Huliaka prezidentka neporušila ústavu, myslí si väčšina ústavných expertov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Väčšina oslovených odborníkov na ústavné právo nezapochybovala o tom, že prezidentka neprekročila svoje právomoci. Nezhodujú sa však v tom, či je spor o Rudolfa Huliaka dôvodom na úpravu ústavy.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prezidentka Zuzana Čaputová odmietla vymenovať nominanta SNS Rudolfa Huliaka na post ministra životného prostredia. Minulý týždeň vo štvrtok požiadala predsedu Smeru Roberta Fica, aby jej na túto funkciu navrhol iné meno.

Huliak sa podľa prezidentky nemôže stať ministrom životného prostredia, pretože okrem iného dlhodobo neguje environmentálnu politiku tohto štátu aj naše medzinárodné záväzky. Pripomenula, že popiera klimatickú krízu, a preto nemôže viesť ministerstvo, ktorého hlavnou úlohou je práve ochrana prírody a krajiny a klimatického systému Zeme.

Vytkla mu však aj jeho verejné vyhlásenia o násilnom vyrovnaní sa s názorovými oponentmi.

Zuzana Čaputová vyhlásila, že v prípade Rudolfa Huliaka „existujú ústavnoprávne dôvody, a to v takej intenzite, že nemôže zastávať post ministra životného prostredia, a to vzhľadom na zverené úlohy a poslanie ministerstva. Jeho vymenovanie by nedávalo záruku riadneho chodu tohto ústavného orgánu“.

Huliak už vyhlásil, že ak ho prezidentka nevymenuje, podá ústavnú sťažnosť. Robert Fico obviňuje prezidentku z toho, že zneužíva svoje postavenie.

Čo však hovorí ústava? Prekročila Zuzana Čaputová svoje právomoci alebo jej dôvody, ktorými pri Huliakovi argumentovala, obstoja? Denník N oslovil viacerých odborníkov na ústavné právo. Pýtali sme sa ich:

  1. Prekročila prezidentka nevymenovaním Rudolfa Huliaka svoje ústavné právomoci?
  2. Sú dôvody, pre ktoré prezidentka nevymenovala Rudolfa Huliaka, ústavnoprávne dostatočné?
  3. Nevyžaduje si ústava spresnenie právomocí pre prezidenta pri vymenovaní vlády?

Eduard Bárány, bývalý podpredseda Ústavného súdu (2000 – 2007), pracoval aj ako poradca premiéra Roberta Fica

  1. Áno, prekročila. Prezidentka menuje vládu, nerozhoduje o jej zložení ani za to nezodpovedá. Nie je teda ani kritizovateľná za prípadné zlyhania nejakého ministra. Zodpovednosť nesie predseda vlády, a to voči parlamentu.
  2. Určite neboli dostatočné. Dostatočné by boli, ak by niekto z kandidátov či kandidátok na ministra alebo ministerku nespĺňal zákonné podmienky. Napríklad podmienku štátneho občianstva.
  3. Nevyžaduje si žiadne spresnenie. Vyžaduje sa len jej dodržiavanie.

Ján Mazák, bývalý predseda Ústavného súdu (2000 – 2006), predseda Súdnej rady, pracoval aj ako poradca prezidenta Andreja Kisku

  1. Neviem o tom, že by prezidentka republiky nevymenovala Rudolfa Huliaka za člena vlády. To je zásadný omyl

    Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Rudolf Huliak

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie