Denník N

Vyrastali sme v strachu, trénovali pod agresorom. Ingebrigtsenovci obvinili otca z násilia, ten to odmieta

Bratia Ingebrigtsenovci na ME v roku 2019. Foto - AP
Bratia Ingebrigtsenovci na ME v roku 2019. Foto – AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Nikdy sme nechceli v médiách riešiť súkromie našej rodiny, a hoci nás to raní a mrzí, nevidíme iné východisko. Preto rozprávame náš príbeh,“ píšu Henrik, Filip a Jakob Ingebritsenovci v texte, ktorý uplynulý týždeň zverejnilo nórske periodikum Verdens Gang.

Traja bratia, ktorých preslávili bežecké úspechy vrátane olympijského zlata, prvýkrát otvorene hovoria o tom, čo sa stalo medzi nimi a ich otcom Gjertom. Ten bol od detstva zároveň aj ich trénerom, no na začiatku roka 2022 sa rozišli.

Odlúčenie vlani vysvetlili otcovými zdravotnými problémami, ale rýchlo sa ukázalo, že to nie je pravda. Gjert si totiž našiel iného zverenca a pomohol mu zlepšiť sa natoľko, že na tohtoročných atletických majstrovstvách sveta získal bronz.

Otázky a špekulácie preto pribúdali a postupne bolo verejným tajomstvom, že vzťah synov a ich otca nie je ideálny. O možnom konflikte sa polemizovalo nielen na augustových MS, ale aj pri nešportových udalostiach. Napríklad pred mesiacom, keď mal najmladší Jakob svadbu a otec Gjert na nej chýbal.

Bratia sa preto rozhodli situáciu vysvetliť a nezostalo len pri potvrdení hlbokých vzťahových rozporov. Otca obvinili z agresivity, fyzického a zo psychického násilia, pričom uviedli, že strach pociťujú dodnes.

Gjert obvinenia odmietol a vyjadril hlboké sklamanie nad tým, v akej situácii sa ocitla celá jeho rodina. „Nikdy som nepoužil násilie voči svojim deťom. To, že som mal ako otec slabé stránky a bol som príliš trénerom, som si tiež uvedomil, aj keď príliš neskoro,“ napísal.

Pravidelný newsletter Výklus o behu a pohybe vychádza každý utorok, posielame ho aj e-mailom.


Gjert Ingebrigtsen pôvodne nebol atletickým trénerom, stal sa ním, až keď spozoroval atletické nadanie svojho syna Henrika. Zakrátko sa jeho zverencom stal aj druhý syn Filip a takisto Jakob, ktorý má dnes 23 rokov a už sa o ňom hovorí ako o jednom z najlepších bežcov v histórii.

Vďaka vzdelávaniu sa a samoštúdiu sa Gjert vypracoval na špičkového trénera a so synmi dosiahol pozoruhodné výsledky. Henrik aj Filip vyhrali majstrovstvá Európy, Filip okrem toho získal medailu na MS a obaja dokázali na stredných tratiach konkurovať Afričanom, čo sa Európanom dlhé roky nedarilo.

Jakob následne výsledky bratov posunul na úplne novú úroveň. V mladšom veku prekonal na stredných tratiach prakticky všetky mládežnícke rekordy, na seniorských ME získal double už ako 17-ročný, z MS má dva tituly, olympiádu vyhral, keď mal 21 rokov. Tento rok pridal niekoľko svetových rekordov.

Za úspechy bratia bezpochyby vďačia aj otcovi a disciplíne, ktorú od nich vyžadoval; ako však dnes tvrdia, bolo to za príliš vysokú cenu. Strach a obavy, ktoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Atletika

Behanie

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie