Denník N

Exminister Kubiš: Proti stretnutiu Fica s Putinom by som nenamietal, no mal by na ňom odsúdiť agresiu

Ján Kubiš. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ján Kubiš. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ľudia by si mali pamätať, čo vravel Peter Pellegrini o svojej prezidentskej kandidatúre pred voľbami, vraví Ján Kubiš, bývalý minister zahraničných vecí z čias prvej Ficovej vlády.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ján Kubiš (70) je slovenský diplomat, bývalý minister zahraničných vecí, v rokoch 1999 až 2005 generálny tajomník OBSE. V marci 2024 chce kandidovať za prezidenta. V rozhovore hovorí:

  • čo si myslí o výsledku volieb a novej vláde;
  • ako voľby ovplyvnia prezidentskú kampaň;
  • či bude kandidovať aj proti Petrovi Pellegrinimu;
  • ako hodnotí nomináciu Juraja Blanára na ministra;
  • prečo by nenamietal voči schôdzke Fica a Putina.

Naposledy sme spolu hovorili v júni, tri mesiace pred parlamentnými voľbami. Teraz máme po nich. Ste spokojný s tým, ako dopadli?

Nemyslím si, že je otázka, či som spokojný ja, ale či je s výsledkom spokojná väčšina ľudí. A tá je, odrazili to aj vo svojom hlasovaní. Samozrejme, je tu značná časť ľudí, ktorá spokojná nie je, ale to patrí k demokratickým voľbám. Som rád, že budeme mať čoskoro vládnu koalíciu, i keď nechcem hodnotiť akú. Je nutné, aby Slovenská republika mala vládu s plnými kompetenciami, v provizóriu sme už príliš dlho. I keď si myslím, že takzvaná úradnícka vláda pani prezidentky – až na nejaké výnimky – konala celkom dobre.

Prečo nechcete novú vládu hodnotiť?

Je priskoro. Dajme im aspoň 100 dní, aby sa mohli naplno ukázať. Mám dojem, že sme stále v predvolebnej kampani, i keď sa voľby už uskutočnili. Skladajúca sa vláda je už teraz pod tlakom opozície aj výhrad verejnosti. Domnievam sa, že je dobré dať vláde aj ministrom 100 dní, aby sa ukázali, či sú schopní plniť vládny program.

Ja im 100 dní neberiem, ale na druhej strane nemáme do činenia s politikmi, ktorých by sme nepoznali. Ale dobre – čo teda voľby povedali o slovenskej spoločnosti?

Že nie je jednoliata a že chce určité istoty. Jeden z hlavných signálov, ktoré slovenská spoločnosť vyslala, bol – dosť bolo chaosu, neriadenia a vytvárania dojmu, že vláde na občanoch nezáleží. No je tu ešte jeden signál, ktorý významná časť spoločnosti, sklamaná z doterajšej politiky mnohých vlád a politikov, vyslala. Pomenoval by som ho „dosť bolo toho starého“, teda že treba zmenu.

Určite? Víťaz volieb je v slovenskej politike od roku 1992.

Áno, ale pozrime sa na celkom slušný výsledok Progresívneho Slovenska. To hlásalo zmenu aj v prípade vlád vedených pánom Ficom či pánom Pellegrinim, ale aj vlád za ostatné tri roky. Tento signál takisto nemôžeme zanedbať. Nastupujúca vláda by mala reflektovať, že sem prichádza zoskupenie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ján Kubiš

Juraj Blanár

Prezidentské voľby 2024

Smer

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie