Denník N

SNS ustúpila, namiesto Huliaka navrhuje Tarabu a Danko pýta od Fica „nové peniaze“. Prezidentka vymenuje vládu v stredu

Foto - TASR
Foto – TASR

Andrej Danko vyhlasuje, že od predsedu Smeru bude vyžadovať, aby si ctil koaličných partnerov. Bude si pýtať peniaze na „revolučné zmeny v cestovnom ruchu a športe“ a aj „nové financie“ na kultúru.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

SNS predstavila posledného zostávajúceho nominanta na ministra štvrtej vlády Roberta Fica. Po tom, ako prezidentka Zuzana Čaputová odmietla za ministra životného prostredia vymenovať Rudolfa Huliaka, strana Andreja Danka ustúpila a namiesto neho ponúkla predsedu strany Život Tomáša Tarabu.

Prezidentka popoludní oznámila, že vymenuje vládu v stredu o 14.00 – z toho vyplýva, že Tarabu nebude blokovať.

„Dokázali sme odhodiť egá,“ ohlasoval rozhodnutie Rudolf Huliak. On ostáva v parlamente a bude kandidovať na post predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Andrej Danko potvrdil, že druhou nominantkou SNS do vlády je Martina Šimkovičová na post ministerky kultúry.

Posty štátnych tajomníkov SNS prednostne ponúka členom poslaneckého klubu, povedal Danko.

Video: Danko nepustil časť novinárov na tlačovku a pustil sa do prezidentky (autorky: Eva Štefanková, Martina Koník)

Tomáš Taraba výmenu odôvodňoval aj tým, že treba rýchlo konať, treba napríklad podľa neho zastaviť zonáciu národného parku Veľká Fatra. „SNS cíti obrovskú zodpovednosť za túto vládu.“ Je podľa neho dôležité, aby nový premiér Robert Fico išiel už vo štvrtok do Bruselu rokovať o migračnom pakte.

Podľa Tomáša Tarabu ovládalo počas úradníckej vlády ministerstvo životného prostredia Progresívne Slovensko. „SNS bude zastávať post na ministerstve životného prostredia odborne, hrdo a najmä slušne,“ povedal Taraba s tým, že vyštudoval prestížnu školu v Nemecku a okrem nemčiny a angličtiny ovláda aj francúzštinu.

Prezidentka Zuzana Čaputová ešte minulý týždeň vyhlásila, že nevymenuje vládu, kým jej Robert Fico neponúkne na post ministra životného prostredia niekoho iného ako Rudolfa Huliaka, zvoleného do parlamentu za SNS.

Tlačová konferencia SNS. Foto – TASR

Danko: Fico si musí ctiť koaličných partnerov, budem chcieť nové peniaze

Predseda SNS Andrej Danko hovoril, že Robert Fico si musí ctiť svojich koaličných partnerov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Rudolf Huliak

SNS

Tomáš Taraba

Slovensko

Teraz najčítanejšie