Denník N

Katolícka charita či skauti by boli tiež zahraniční agenti. Aj kresťanské mimovládky majú peniaze zo zahraničia

Foto - FB Tomáša Tarabu, Tomáš Benedikovič
Foto – FB Tomáša Tarabu, Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tomáš Taraba sa v septembri odfotil na Národnom pochode za život. „Bolo krásne vidieť ľudí všetkých vekových kategórií v pokoji prehlásiť, že právo narodiť sa by mal mať každý,“ napísal budúci minister životného prostredia na Facebooku.

Už o mesiac neskôr môžu niektoré kresťanské mimovládne organizácie, ktoré sú partnermi pochodu, dostať od novej vlády Roberta Fica nálepku zahraničný agent.

Ide napríklad o Slovenskú katolícku charitu, organizáciu detských kresťanských hnutí eRko či Úsmev ako dar. Aj tieto organizácie majú peniaze zo zahraničia, a ak by nová vláda presadila zákon, ktorý avizuje, museli by sa označovať ako zahraniční agenti. Slovenskí skauti nie sú kresťanskou organizáciou, no dva skautské zbory Národný pochod za život podporili.

Kresťanské mimovládne organizácie takýto návrh kritizujú. „Je to lacný a bombastický pokus získať politické body, ktorý len zbytočne rozdeľuje ľudí a spoločnosť,“ hovorí predseda eRka Andrej Gejdoš.

Ak by chcela nová vláda označovať za zahraničného agenta každého, kto poberá peniaze z Európskej únie, zoznam by sa značne rozšíril. Dostala by sa tam napríklad aj Okresná organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska, ktorá pred troma rokmi dostala 17-tisíc eur na program Aktívny senior – spokojný senior.

Peniaze z eurofondov čerpala aj obec Očová, a to na vybavenie miestnej základnej školy. Obec vlani dočerpala viac ako 160-tisíc eur pod vedením starostu Rudolfa Huliaka, ktorý v SNS takisto hovorí o sťažení života mimovládkam.

Nie je jasné, ako konkrétne si vláda predstavuje zákon o mimovládkach ako zahraničných agentoch a či doň zaradí aj peniaze z Európskej únie. Pozreli sme sa preto na konzervatívne a kresťanské mimovládne organizácie, ktoré okrem eurofondov čerpajú aj iné zahraničné peniaze.

Zahraniční agenti robia napríklad aj tábory pre deti z Ukrajiny

Zahraničnými agentmi by sa stali aj slovenskí skauti – organizácia s dlhou históriou mala vlani takmer 8-tisíc členov a 80 skautských zborov. Skauti vlani prijali 71-tisíc eur z grantu od organizácie UNICEF či 45-tisíc z grantu od Swiss Re.

Kam išli peniaze zo zahraničia? S partnermi ako Tesco či Eurowag sa vlani vyše 2-tisíc skautov zapojilo do pomoci utečencom z Ukrajiny.

Skauti tvrdia, že sú z avizovaného zákona zmätení a

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

SNS

Tomáš Taraba

Slovensko

Teraz najčítanejšie