Denník N

Najlepší slovenský album #5 – Marián Varga & Pavol Hammel: Zelená pošta (1972)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Seriál Najlepšie slovenské albumy vznikol z výsledkov ankety Denníka N, v ktorej hlasovalo takmer 60 ľudí z hudobnej scény. Ich hlasovanie a komentáre si môžete pozrieť tu.

Je to dielo pochádzajúce z najlepšieho a najtvorivejšieho obdobia Mariána Vargu, ktorý čoho sa v rokoch 1968 až 1973 chytil, to premenil na krásu. O tomto albume hovoril ako svojej óde na radosť, no za pozitívnymi vargovskými melódiami sa skrýva istý druh akejsi melancholickej krásy.

Na jednej strane sú tu hlavní tvorcovia Varga s textárom Kamilom Peterajom a ich projekt letných piesní, ktorého základy vznikli pri vode na petržalskej strane Dunaja. Rovnako si však nemožno nevšimnúť dobu, v ktorej Zelená pošta vznikla. Sedemdesiate roky sa stále začínali, no spoločnosť už postupne zahaľovala všadeprítomná normalizácia.

Ide o nádherný album, ktorý má vďaka Mariánovej genialite (a na rozdiel od mnohých artrockových nahrávok)

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Marián Varga

Najlepšie slovenské albumy

Kultúra

Teraz najčítanejšie