Denník N

Vývoj bojov (609. deň): Na avdijivskom „terrikone” zaviala ruská vlajka, Ukrajinci ju vzápätí zničili

Evakuácia zraneného Ukrajinca pri Dnipre. Foto - TASR/AP
Evakuácia zraneného Ukrajinca pri Dnipre. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Z avdijivskej koksovne môže byť nový Azovstaľ.
  • Rusi uvádzajú fantastické údaje o počtoch zostrelených ukrajinských lietadiel.
  • Pri Dnipre bola hmla, Ukrajinci vďaka nej prisúvajú posily, ale zatiaľ nie je isté, či bude nasledovať veľký útok.
  • Mapy dňa – Avdijivka a Dnipro.
  • Videá dňa – Su-27 v boji; Leopard 2A6 zastavil ruský dron.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 24. októbra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Z avdijivskej koksovne môže byť nový Azovstaľ. „Je to na prd,“ napísal jeden z ukrajinských telegramových účtov o bojoch pri Avdijivke. „Je to peklo,“ píše o rovnakom mieste iný. Aj keď ukrajinská armáda oficiálne hovorí o odrazených útokoch, Rusom sa darí po kúskoch postupovať. Aj stovky metrov sú v tomto prípade veľká nepríjemnosť, pretože ukrajinské jednotky od obkľúčenia delia len jednotky kilometrov.

Konečným cieľom Rusov je buď mesto obkľúčiť, alebo prinútiť obrancov, aby z neho ustúpili úzkym koridorom, ktorý má dnes necelých desať kilometrov a zo severu i z juhu ho Rusi dokážu ostreľovať.

V tom sa situácia v Avdijivke líši od bojov pri Bachmute. Ten sa v takejto situácii ocitol až v samom závere obliehania.

Aby Rusi dokázali, že pri Avdijivke naozaj víťazia, a aby prehlušili správy o svojich obrovských stratách, zverejnili v utorok video, na ktorom je ruská vlajka a bojová zástava 114. pluku na severozápadnej časti dôležitej kopy priemyselného odpadu. Zo záberov sa dá urobiť dobrá predstava o tom, ako halda vyzerá zhora. Okamžite však udrie do očí ešte jedna vec. Vlajky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie