Denník N

Pellegrini sa stal predsedom parlamentu. Prvý prejav si zobral Matovič, OĽaNO sa premenovalo na SLOVENSKO

Peter Pellegrini v parlamente. Foto N - Tomáš Benedikovič
Peter Pellegrini v parlamente. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované 20.45 o voľbu predsedov výborov – Igor Matovič na prvej schôdzi parlamentu ostro napadol Pellegriniho, nevyhol sa ani homofóbnym narážkam.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Predsedom novej Národnej rady sa stal líder Hlasu Peter Pellegrini. V tajnej voľbe získal získal 131 hlasov, čiže aj veľkú väčšinu opozičných hlasov.

Koaličné kluby majú v parlamente 79 poslancov, na prvej schôdzi chýbala poslankyňa Smeru Jana Vaľová. Proti Pellegriniho nominácii bolo 11 poslancov, zdržali sa štyria. Výsledok voľby privítali najmä koaliční poslanci potleskom.

Pellegrini nemal protikandidáta. Na zvolenie potreboval väčšinu všetkých poslancov, čiže minimálne 76 hlasov.

Bez problémov prebehla aj voľba štyroch podpredsedov parlamentu, ktorá sa uskutočnila podvečer. Zvolení boli Ľuboš Blaha (Smer, získal 82 hlasov), predseda SNS Andrej Danko (získal 83 hlasov), predseda PS Michal Šimečka (92 hlasov) aj Peter Žiga (Hlas, 88 hlasov).

Tajná voľba predsedu parlamentu. Foto – TASR

Rečnícky pult opanoval Matovič

Pred hlasovaním na seba strhol pozornosť bývalý premiér a líder hnutia OĽaNO – po novom hnutia SLOVENSKO – Igor Matovič, ktorý sa rozhodol oznámiť, že jeho poslanci nového predsedu parlamentu v hlasovaní nepodporia.

Keď končiaci predseda Národnej rady Boris Kollár na ustanovujúcej schôdzi oznámil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

Igor Matovič

OĽaNO

Peter Pellegrini

Progresívne Slovensko

Smer

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie