Denník N

Vďaka dánskej „futbalovej univerzite“ vyrástol aj Lobotka, k jej vzniku pomohol Trenčín. FC Nordsjaelland dnes hrá v Trnave

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ak chcete vidieť, ako by mohla vyzerať budúcnosť futbalu, pozrite sa na FC Nordsjaelland. Dánsky klub z mesta Farum nastúpi vo štvrtok večer v Trnave proti domácemu Spartaku v zápase Európskej konferenčnej ligy. Filozofia kedysi malého klubu je dnes inšpiratívna. Dokáže súperiť s tými najlepšími, dostávať sa do pohárovej Európy a produkovať futbalistov, ktorých si vyberajú tímy z najväčších líg.

Príbeh dánskeho Nordsjaellandu je pritom bezprostredne spojený so Slovenskom. Práve tam sa presadil Stanislav Lobotka, klub navyše zmenil svoju stratégiu podľa vzoru Trenčína a v posledných rokoch sa neustále porovnával so Žilinou.

O tom všetkom nám pred viac ako dvoma rokmi rozprával športový riaditeľ Jan Laursen, jeden z najdôležitejších mužov za úspechom Nordsjaellandu. Klub sa vtedy pravidelne dostával do svetových médií, lebo mal v top 30 európskych ligách najmladší káder, a to až v piatich sezónach po sebe. V sezóne 2020/2021 sa spoliehal na tím s vekovým priemerom 21,7 roka, pričom práve vtedy ho predbehla MŠK Žilina (21,1).

Teraz sa už Nordsjaelland vybral cestou väčších skúseností. V aktuálnej sezóne použil v ôsmich ligových zápasoch hráčov s vekovým priemerom 24 rokov. Aj teraz sa Nordsjaelland približuje k dvadsiatim „najmladším“ klubom v Európe, za Žilinou (21,7) však už značne zaostáva.

Laursen však v lete 2021 rozprával, že takúto filozofiu ani zďaleka nemajú kvôli publicite. „Nerobili sme to pre rekord. Rozhodli sme sa pre takú cestu, lebo si myslíme, že sme výborní vo vývoji hráčov. Takto dokážeme vybudovať ten najlepší tím pre nás, v našich podmienkach. Rešpektujú nás však aj kluby ako Ajax, ktoré samy majú silný systém práce s mládežou,“ povedal.

Pomohol mu Trenčín

Ešte v roku 2006 Nordsjaelland nemal ani vlastnú mládežnícku akadémiu. Laursen sa však vtedy stal športovým riaditeľom a výchova mládeže sa zrazu stala neoddeliteľnou súčasťou klubovej DNA. Úspechy prišli pomerne rýchlo, už v roku 2012 bol Nordsjaelland dánskym majstrom a spoliehal sa na mnohých mladých Dánov.

Po ďalších troch rokoch prišla výrazná zmena. Klub kúpila skupina s názvom Right To Dream, ktorú vedie Tom Vernon, bývalý skaut (hľadač talentov) Manchestru United. Majiteľ priniesol viac peňazí, ale zároveň aj globálnu sieť.

Vernon totiž predtým vybudoval akadémiu Right To Dream v Ghane a mnohí kvalitní hráči odtiaľ smerovali do Dánska. Neskôr vznikla ďalšia aj v Egypte a v posledných týždňoch odštartoval podobný projekt v americkom San Diegu.

Riaditeľ Laursen ešte pred príchodom Vernona a Right To Dream ostatných funkcionárov presviedčal, že najlepšou cestou k úspechu bude spoľahnúť sa na mládež. Keď sa o tom rozprával ešte s bývalým majiteľom, ukázal mu príklad zo slovenského futbalu.

„Pozreli sme sa na štatistiky tímov, ktoré hrali s mladými hráčmi. A Trenčín bol pre mňa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska konferenčná liga

Futbal

Stanislav Lobotka

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie