Denník N

Hľadala, čo jej postavám môže skaliť radosť: Soňa Uriková získala cenu Anasoft litera

Autorka Soňa Uriková. Foto - Jarma Uhlíková
Autorka Soňa Uriková. Foto – Jarma Uhlíková

Odborná porota ocenila autorkinu knihu Dôvod na radosť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V 18. ročníku slovenskej literárnej ceny za pôvodnú prózu Anasoft litera si prestížnu trofej odniesla Soňa Uriková. Jej zbierku poviedok Dôvod na radosť (KK Bagala, 2022) považovala odborná porota za najlepšiu z celkovo vyše 120 hodnotených diel, ktoré vyšli minulý rok

„V poviedkach Sone Urikovej sa veľa naznačuje a málo exponuje. Autorka má schopnosť vnímavo pozorovať, pre jej prózy je príznačný zmysel pre detail a originálna práca s metaforou,“ zaznelo v zdôvodnení udelenia ocenenia.

Porota zároveň vyzdvihla, že „Urikovej hrdinky nie sú exaltované, reflektujú realitu s odstupom a nadhľadom – mohli by sa aj radovať, len sa im ‚už akosi odnechcelo‘. Sedem poviedok je plných civilnej rezignácie a miestami irónie či jemného humoru, a to napriek trpkému poznaniu, že svet je občas ľahostajný.“

V nadväznosti na názov zbierky poviedok sama autorka v rozhovore pre literárny magazín Rozum vysvetlila: „Už z názvu knihy je jasné, že ma zaujíma, čo mojim postavám môže spôsobiť radosť — či skôr čo im ju môže skaliť. V dobe často prehnaného pozitivizmu chcem ukázať, že byť realistom sa stále oplatí najviac.“

Soňa Uriková vyštudovala scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU. V roku 2015 jej vyšla debutová zbierka poviedok Živé ploty (KK Bagala), v roku 2020 kniha pre deti Jašo na jarmoku (ahaslovakia) a minulý rok ocenená zbierka poviedok Dôvod na radosť (KK Bagala). Bola organizátorkou literárneho projektu Medziriadky, v súčasnosti vedie workshopy kreatívneho písania, býva porotkyňou v literárnych súťažiach, prispieva do rozhlasu, časopisov či knižných antológií.

Laureátka ocenenia Anasoft litera získala cenu honorovanú sumou 10 000 eur a zároveň vecnú cenu – betónovú zarážku od českého štúdia fakticky.

Foto – Anasoft litera

Bez pátosu a príkras

„Uriková dokonale pracuje s charaktermi postáv, pozornosť sústredí na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Anasoft litera

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie