Denník N

Fico sa ponáhľa na prvý samit od odstúpenia po vražde novinára. Sledujme, kto s ním bude okrem Orbána hovoriť

Fico na jednom zo samitov EÚ. Foto – TASR
Fico na jednom zo samitov EÚ. Foto – TASR

Staronový premiér absolvoval viac samitov ako ktorýkoľvek iný jeho predchodca či nástupca. O čom sú schôdzky na úrovni šéfov vlád v členských krajinách EÚ? Často sú vopred dohodnuté, často aj nevyspytateľné.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nikto zo slovenských premiérov neabsolvoval toľko samitov Európskej únie ako Robert Fico a tento národný rekord si teraz vylepší. Zároveň platí, že žiadny z jeho nástupcov či predchodcov na čele slovenskej vlády nedával jasnejšie najavo, že samity Európskej únie „nemá rád“.

Robert Fico vycestuje na prvý samit po zvolení za staronového slovenského premiéra, no od roku 2006, keď zložil prvú vládu, ich absolvoval už desiatky. Bude to zároveň jeho prvý samit od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo februári 2018, po ktorej odstúpil z čela vlády.

Je to ostrý štart – až štvrtok je prvý kompletný deň, keď bude od rána šéfovať vláde, no v Bratislave sa dlho nezdrží. Samit EÚ v Bruseli potrvá do piatka.

Mnoho európskych lídrov sa od roku 2018 vymenilo a Fico sa s viacerými z nich oficiálne stretne prvýkrát. Napríklad Angela Merkelová od roku 2021 už nie je nemeckou kancelárkou, poľský premiér Mateusz Morawiecki tam síce bude, ale pravdepodobne na nejaký čas naposledy, keďže vládne Právo a spravodlivosť po parlamentných voľbách zrejme nezostaví vládu.

Takisto nový šéf Európskej rady Charles Michel ešte Fica ako premiéra nikdy nestretol. Jeden z mála, ktorý sa na Fica zo súčasných lídrov pamätá ako na premiéra a stále vedie vládu vo svojej krajine, je Viktor Orbán.

Fico nikdy netajil, že samity Európskej únie nemá príliš v láske. Pred

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Ficova vláda

Robert Fico

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie