Denník N

Prichádzam ako manažér a neprinášam žiadnu novú reformu, povedal nový minister školstva Drucker

Nový minister školstva Tomáš Drucker a jeho predchodca Daniel Bútora. Foto - TASR
Nový minister školstva Tomáš Drucker a jeho predchodca Daniel Bútora. Foto – TASR

Drucker nepovažuje za tému to, čo jeho koaliční partneri SNS či Smer. Tí kritizujú, že mimovládky do škôl prinášajú ideológiu a treba ich zastaviť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prichádzam sem ako manažér, povedal pri nástupe na ministerstvo školstva jeho nový šéf Tomáš Drucker. Tvrdí, že premiér Robert Fico vyzval členov vlády, aby čo najrýchlejšie pripravili programové vyhlásenie vlády, a aj on sám ide diskutovať so zástupcami organizácii v školstve, aby sa dohodol na prioritách.

Nový minister školstva vyhlásil, že neprináša na do školstva žiadnu novú reformu, ale chce pokračovať v tých rozbehnutých. „Chcem sa zamerať na dobré implementovanie už existujúcich reforiem,“ hovorí Drucker.

Nový minister urobil aj prvé personálne zmeny, na prvom rokovaní vláda schválila dvoch nových štátnych tajomníkov. Jedným je expert strany Hlas pre školstvo Róbert Zsembera, ktorý sa bude zameriavať na vysoké školstvo. Doteraz pracoval v kancelárii rektora Univerzity Komenského.

Za SNS prichádza na ministerstvo štátny tajomník Ján Krišanda, ktorý sa bude venovať športu a pripravovať vznik nového ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré má vzniknúť 1. januára 2024. Na ministerstve ostáva ešte doterajší tajomník pre regionálne školy (materské, základné, stredné) Slavomír Partila.

Netreba riešiť, čo nie je problém, hovorí Drucker o kritike mimovládok v školách

Nový minister školstva nezdieľa predstavu koaličných partnerov Smeru či SNS, ktorí považujú za jeden z problémov v školstve vnášanie ideológie mimovládkami. Robert Fico v predvolebnej debate v televízii Joj povedal: „Pokiaľ by som mal možno dať nejaké pokyny ministrovi školstva, tak by som mu povedal, aby dostal zdravý rozum do škôl. Zabránil rodovej ideológii. Nech neučíme deti, že aj otecko môže byť tehotný a podobné nezmysly.“

Drucker reaguje, že je to iba zbytočné vytváranie problémov, ktoré tu nie sú. „Stopercentne sa chcem venovať problémom školstva a menej sa mi chce reagovať na čokoľvek, čo nie je témou,“ hovorí Drucker.

Minister školstva bude musieť presadzovať návrhy na vláde cez ministra financií a premiéra, ktorí však nie sú jeho straníkmi. Drucker odpovedal aj na otázky, aký má vzťah s premiérom či ministrom financií.

Robert Fico ešte v roku 2019 hovoril o Druckerovi ako o kaviarenskom a liberálnom politikovi. Drucker si vtedy zakladal stranu Dobrá voľba, čo Fico okomentoval slovami „on na to jednoducho nemá“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hlas

Školstvo

Tomáš Drucker

Slovensko

Teraz najčítanejšie